Türkiye Kamu-Sen bütün illerde eylem tehdidinde bulundu

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Âkil İnsanlar'ın Balıkesir programı sırasında çıkan olaylarda haklarında dava açılan bazı sendika başkanlarının ceza alması halinde, her ili eylem alanına çevireceklerini söyledi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Âkil İnsanlar’ın Balıkesir programı sırasında çıkan olaylarda haklarında dava açılan bazı sendika başkanlarının ceza alması halinde, her ili eylem alanına çevireceklerini söyledi. Koncuk, “Bu hukuk skandalını sadece Balıkesir’de değil, tüm Türkiye’de yerden yere vururuz. Yüzde kaçla iktidara gelirseniz gelin, bizi ilgilendirmiyor iktidar olmanız.” dedi.

Âkil İnsanlar Marmara Heyeti’nin 2 Mayıs 2013 tarihindeki ziyaretini protesto eden ve çıkan olaylara karıştıkları iddiasıyla haklarında dava açılan, aralarında dokuz Türkiye Kamu-Sen yöneticisi bulunan 76 kişinin yargılanmasına Balıkesir 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Yargılanan dördü şube başkanı dokuz yöneticilerine destek vermek amacıyla Genel Başkan Koncuk ve sendikaya bağlı 11 başkan Balıkesir’e geldi. Heyette dört sendika avukatı da bulunuyor. Davada, aralarında CHP, MHP, Ülkü Ocakları, İP, TGB, ADD, ÇYD ve HEPAR üyelerinin de bulunduğu toplam 76 kişi yargılanıyor.

Duruşmadan önce Koncuk ve beraberindekiler, yargılanan sendika yöneticilerine destek için Balıkesir Adliyesi’ne gitti. Burada Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok ve MHP İl Başkanı Bayram Çılgın da hazır bulundu. Adliye bahçesinde bir açıklama yapan İsmail Koncuk, milletin aldatılmaya ve kafasının karıştırılmaya çalışıldığını savundu. Geçmişlerinde bu millete gönüllerinde asla muhabbet duymamış insanlarla milletin kafasının karıştırıldığını iddia ederek, “İşte Âkil Adamlar diyorlar. Biz, sözde âkil adam diyoruz bunlara. Âkil adam, milletimizin düşmanlarını, cumhuriyetin düşmanlarını bilen adamdır. Bunlar, millet düşmanlarına maalesef gönüllerinde muhabbet besleyen insanlar. 40 bin insanımızı, 10 bin Mehmetçiğimizi katletmiş terör örgütünü neredeyse masum ve suçsuz ilan etmek isteyen, görevlendirilmiş insan bunlar. Bunlar hayatlarının hiçbir döneminde milletimizin derdiyle dertlenmedi, milletimizin sevinciyle sevinmediler. Bunlar bir tek şeyle görevliler, milleti aldatmak, milletimizin kafasını karıştırmak.” şeklinde konuştu.

‘YARGI GEREKEN CEVABI VERECEKTİR’

Balıkesir’de de diğer illerde olduğu gibi 76 vatandaşın demokratik tepkilerini ortaya koyduğunu savunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Koncuk, “Son derece demokratik bir hak olan protesto hakkını bile çok görmüşler, bu insanlarımıza müdahale etmişler. Bunların elinde bıçak, tabanca, tüfek ve sopa yok. Bunlar işin mağduru ve polisin saldırısına uğrayanlar. Buna rağmen haklarında dava açılıyor. Bu anlayışı kınıyorum. Bu anlayışı, milletimiz adına ayaklarımızın altına alıyoruz. İnanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, gerçek anlamda bir hukuk devletidir. İnanıyorum ki bağımsız yargı, bu arkadaşlarımızın hakkını teslim edecektir. İnşallah yargı bunlara gereken cevabı verecektir.” dedi.

Okullarda okutulan Andımız’ın millete sorulmadan kaldırıldığını ve referandum yapılmadığını söyleyen Koncuk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Yüreğiniz yetiyorsa Andımız’ın kaldırılmasını bir referanduma götürün. Millet gerçeği bir tokat gibi çarpsın ki kendinize gelin. Mücadelemize devam edeceğiz. Balıkesir’de görülecek bu davayı çok yakından takip ediyoruz. Ankara’dan avukatlarımızı da getirdik. Eğer memleketin birliği ve beraberliğini savunan bu insanlar bu ülkede bir ceza görürse buradan ilan ediyorum, Türkiye’nin her ilini eylem alanına çeviririz. Bu hukuk skandalını sadece Balıkesir’de değil, tüm Türkiye’de yerden yere vururuz. Yüzde kaçla iktidara gelirseniz gelin, bizi ilgilendirmiyor iktidar olmanız. Bizim milli kimliğimize, bizim adımıza el atamazsınız, yasak getiremezsiniz.” diye konuştu.