Türkiye küresel dalgalanmalardan ne kadar etkilenir?

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı küresel dalgalanma ile ilgili beklentilerini açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, gündemdeki konulara ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Özince, ekonomideki küresel dalgalanmanın bankacılık sektörüne zarar verip, vermeyeceğine ilişkin soru üzerine, Türkiye’de bankacılık sektörünün bu dalgalanmadan etkilenmeyeceğini çeşitli şekillerde ifade ettiklerini söyledi.

Türkiye’de bankacılık sisteminin çok sade olduğunu, sanal bir takım işlemlerin söz konusu olmadığını anlatan Özince, şunları kaydetti:

”Görüldüğü gibi bizde ne mortgage krizi, ne de başka bir kriz var. Dünya ekonomisini etkileyecek boyutlara ulaşan gelişmeler var. Birincisi finansal sıkıntı, borsaları etkiliyor. İkincisi ABD’deki durgunlaşma dünya ekonomisini etkileyecek boyutta olabilir. Bunlardan dolayı Türkiye etkilenebilir ama Türkiye’de bankacılık sektörü en güçlü sektörlerden bir tanesi.

ABD’deki problemin tedbirini Türkiye’den almak söz konusu değil ama bizim bunun dışında da bankacılık sektörü olarak dünyanın en iyi standartlarında, yenilenmiş, yepyeni rektefiyeden çıkmış bir bankacılık sistemimiz var. Bizim endişe edecek bir durumumuz yok.”

Özince, kamuoyundaki faiz indirimine ilişkin beklentilerin hatırlatılması üzerine, ”Türkiye’de devlet iç borçlanması azaldıkça, devletin ve ülkenin kredi notu yükseldikçe faiz oranı düşecektir. Sandalı sallamazsak faiz düşer” dedi.

”TEK YÖNTEM KREDİ KARTI DEĞİL”

Kredi kartı kullanımındaki artış ve bununla beraber yaşanan sıkıntılara ilişkin soruları da yanıtlayan Özince, geçen yıl alınan önlemlerle geçmiş dönemdeki sıkıntıların göreceli olarak azaldığını ifade etti.

Kredi kartı kullanıcılarına da uyarılarda bulunan Özince, ”Vatandaş da ayağını yorganına göre uzatmalı. Borçlanmanın tek yöntemi kredi kartı değil. Kartı olmayan insanlar da borçlanabiliyor. Veresiye, öteden beri toplumumuzda olan bir şey. Tefecilikte de insanlarımız maalesef çok yüksek faiz ödemek durumunda kalabiliyorlar. Hepimizin ‘ayağını yorganına göre uzat’ atasözüne uygun hareket etmemiz lazım” diye konuştu.

AKSİGORTA GENEL MÜDÜRÜ YERGİN: ”2008’DE TÜRKİYE BİRÇOK ÜLKEDEN DAHA AVANTAJLI OLACAKTIR”

Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, ”2008’de Türkiye global dalgalanmalardan tabii ki etkilenecektir, ama tahmin ediyorum birçok ülkeden daha avantajlı olacaktır” dedi.

Yergin, 2007 yılının sektör açısından pek çok ilklerin yaşandığı bir yıl olduğunu belirterek, sigorta sektörünün, Türkiye’nin büyüme hızından 2,5 kat daha hızlı büyüdüğünü söyledi.

Kurlardaki düşüklükten dolayı sektörün büyümesinin yavaş görünebildiğini ifade eden Yergin, ”Çünkü işimizin bir kısmı kurlarla bağlantılı. Daha yıl sonu rakamları çıkmadı, ama Aksigorta’nın yine sektörden daha fazla büyüdüğünü tahmin ediyoruz. Bizim hedefimiz, sektörün büyümesinden daha hızlı büyümek ve karlılığımızı korumak. Son rakamları görmedik, ama 2007 yılında bu hedeflerimizi tutturduğumuzu düşünüyoruz” diye konuştu.

Yergin, dünyadaki global olaylara ve bunun Türkiye’ye yansımasına bakıldığında, eğer Türkiye’nin büyüme hızı yavaşlamazsa, 2008’de de yine iyi bir yıl beklediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

”Sigorta sektörü normal koşullarda ufak dalgalanmalardan etkilenmiyor. 2006 Mayıs buna bir örnektir. 2006 Mayısta 3 aylık bir dalgalanma vardı. Sektöre etkisi çok sınırlı oldu. Ama 2008’de tüketici güveni, büyüme hızı eğer olumsuz etkilenmezse biz sektör açısından fazla bir etki beklemiyoruz. Ancak kalıcı bir yavaşlama, bir duraklamanın bize etkisi fazla olur. Buna da örnek 2001 yılıdır. Ama biz böyle bir şey beklemiyoruz. 2008’de Türkiye global dalgalanmalardan tabi ki etkilenecektir, ama tahmin ediyorum birçok ülkeden daha avantajlı olacaktır. Çünkü Türkiye’de dünyanın bu problemleri yok. Mortgage’lardan (tutsat), belli likidite sorunlarından bahsediyoruz, Türkiye’de bu sorunlar yok. Biz de çok uzun vade, sabit faizli taahhütler yok. Bankaların benzer pozisyonları yok. Böyle baktığınız zaman Türkiye’ye bir de yatırım cazibesi anlamında çok ciddi bir arz olduğunu görüyoruz. Türkiye batıda kendine yer bulamayan paraya da bir alternatif olabilir. Dolayısıyla bu krizden daha az etkilenerek çıkma ihtimali çok yüksektir.”

SEKTÖRE YABANCI İLGİSİ

Türkiye’de bankacılık sektörüne olduğu kadar sigortacılık sektörüne de büyük bir yabancı ilgisi olduğuna dikkati çeken Yergin, ”Bizim işimiz, dünyada çok hızlı büyümüyor. Ama sigorta sektörü, gelişmekte olan ülkelerde hızlı büyüyor” dedi.

Yergin, dünyada büyüme hızı yüzde ”0” olan sigorta sektörünün, Çin, Brezilya, Hindistan ve Türkiye gibi ülkelerde yüzde 10-15 büyüdüğüne işaret ederek, şöyle konuştu:

”Yabancılar açısından büyüme potansiyeli olan ülkelerden bir tanesi Türkiye. Türkiye dünyanın 17. büyük ekonomisi. Ama sigorta olarak bakarsanız bugünkü hacimlere 27., 28. sırada. Demek ki, ekonomiyle aynı yere gelmesi için 10-11 basamak çıkması gerekiyor. O da yine potansiyelin göstergesi. Böyle olunca yabancıların gelmesi gayet normal. Yabancıların Türkiye’deki sigorta sektöründeki payı yüzde 60’larda. Onlar da bu büyüyen pastadan pay almak istiyorlar. Herkesin bu oyunun içinde olma heyecanı var.”

Ragıp Yergin, gerçek anlamda yerli sermayeli şirket sayısına bakıldığında, şu anda 5-6 ismin sayılabileceğini ifade ederek, ”Biz de o alanda 2 önemli oyuncudan biriyiz. 2008’de de bu yerimizi daha da sağlamlaştırmayı planlıyoruz” dedi.