Türkiye Mayıs’ta kültür turizmi tanıtımına başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkiye'nin Mayıs'tan itibaren kültür turizmine yönelik tanıtım kampanyası başlatacağını söyledi.

Antalya Kemer’de Sungate Port Royal Oteli’nde düzenlenen ‘2. Avrupa Türk Turizm Zirvesi’ne katılan Bakan Koç, Türk turizmini olumsuz yönde etkileyen faktörler nedeniyle yılın ilk 3 ayındaki gelen turist sayısında geçen yıla oranla düşüş yaşandığını belirtti.

Nisan’dan itibaren son dakika satışlarıyla bir hareketlilik gözlendiğini söyleyen Bakan Koç, iyi bir performans sergilenen geçen yılın ardından 2006 turizm sezonuna iyi bir hazırlıkla girdiklerine dikkat çekti.

Koç, “Avrupa’nın birçok kentinde düzenlenen turizm borsasındaki gelişmeleri sektör temsilcileriyle yakından izledik. Yurtdışındaki yakın takip ve sıkı tanıtım faaliyetlerimizle sıkıntılı süreci daha çabuk aşma yoluna girdik.” dedi.

Bir ülkenin tanıtımını yaparken ihmal edilmemesi gereken en önemli unsurun da, ülke kültürünün anlatılması olduğunu ifade eden Bakan Koç, bu amaçla Mayıs’tan itibaren Bakanlık olarak kültürel faaliyetlere ağırlık vereceklerini bildirdi.

Türkiye’deki kültürel mirasın hiçbir ülkede bulunmadığını anlatan Koç, “Türkiye’de bulunan Roma dönemine ait eserlerin sayısı İtalya’dan fazladır. Açılmamış 2 bin 600 höyüğümüz var. 115 antik tiyatromuz bulunuyor, bunun dünyada hiçbir örneği yok. Bu yüzden Türk turizminin dünyaya tanıtılması çerçevesinde yürütülen çalışmaları kültürel değerlerimizi ön plana çıkararak sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Antalya Valisi Alaattin Yüksel, valilik olarak 2006’daki beklentilerinin 8.5 milyon turist ve 8 milyar dolar gelir olduğunu söyledi.

“Nezleli kuşa, Çin’den gelen Sars’a bahane üreterek teslim olmayalım.” diyen Yüksel, önümüzdeki süreçte karşımıza çıkabilecek tüm olumsuzluklara karşı plan ve projeler üretilmesi gerektiğini bildirdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Ahmet Barut da, turizm alanındaki olumsuz havanın Türkiye ile sınırlı kalmadığını, sektördeki talep daralmasının Avrupa’da da hissedildiğini kaydetti.

Antalya’nın Avrupa’nın ikinci büyük destinasyonu, dünyada da turizm alanında da 8. büyük güç olduğunun altını çizen Barut, kentte yıllardır eksikliği görülen ve özellikle Lara ve Manavgat bölgelerindeki altyapı sorunlarının kısa sürede çözülmesinin sevindici olduğunu bildirdi.

Avrupa Türk Turizm Konseyi (ETTC) Başkanı Hüseyin Baraner, Antalya’nın turizmde 30 yıllık bir geçmişi olduğunu ifade ederek, o yıllarda günde bir uçağı geçmeyen turizm faaliyetinin şimdilerde yaz aylarında 500 uçağa ulaştığını söyledi.

Antalya’nın dünya turizminde tanınan bir marka haline dönüştüğünü anlatan Baraner, bu ürünün daha geniş kitlelere sunulabilmesi amacıyla faaliyet gösteren tüm kuruluşlara gereken desteğin verilmesinin önemine değindi.

Akdeniz çanağındaki yeni piyasa trendleri ve değişen müşteri profilleri konusunda bildiri sunan TUI Almanya Genel Müdürü Sören Hartmann, yüzde 93’ü otel ve tatil köylerine endeklesli Türk turizminin apart otel, camping ve dağ evleri gibi alternatif sunması gerektiğini söyledi. Almanya’daki kişi bazındaki doğum oranının 2.1’den 1 seviyesine gerilediğine dikkat çeken Hartmann, “Almanya’da 25-30 yıl sonra yaşlı nesil, Türk turizmi açısından tehlike oluşturabilir. Bu yüzden önlem olarak, ileri yaş grubu müşteri grubuna yönelik alternatif projeler geliştirilmeli.” şeklinde konuştu.