Türkiye ‘mülteci’lerin geçiş yolu oldu

Daha iyi yaşamak için ülkelerini terk eden kaçakların geçiş güzergâhı olarak Türkiye'yi kullandıkları belirtildi.

Her yıl binlerce insan, ‘baskı ve kötü hayat şartlarından kurtulmak’ ve ‘mülteci’ olabilmek amacıyla çeşitli yollarla başka ülkelere kaçıyor. Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden ‘mülteci’ olabilmek için yola çıkanlar, Türkiye’yi geçiş güzergâhı olarak kullanıp Avrupa’ya ulaşmaya çalışıyor.

Mültecilik hayaliyle çıkılan yolculukların çoğu dramatik bir şekilde sonlanıyor. Binlerce kaçak, insan tacirlerinin tuzağına düşerek bindikleri çürük gemilerde can veriyor. Birçoğu da TIR’lara yüklü konteynırlarda veya kamyon kasalarında güvenlik güçlerince yakalanıyor. Geçen yıl Osmaniye-Gaziantep karayolunda meydana gelen trafik kazasında tam bir kaçak dramı yaşanmıştı.

Osmaniye-Gaziantep karayolunda, Afgan uyrukluları taşıyan kamyon, TIR’a arkadan çarpmış, kazada 44 kaçak hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralı kurtulmuştu.

Son olarak ise Şanlıurfa’da, jandarma ekiplerinin bir TIR’ın akaryakıt tankında yaptığı aramada, Türkiye’ye kaçak yollardan giren Irak uyruklu 33 kişi yakalandı. TIR şoförü Mehmet Ş., kaçakları Şırnak’ın Silopi ilçesinden aldığını ve Gaziantep’e götürmeye hazırlandığı sırada yakalandığını belirtti.

Türkiye’ye kaçak yollardan giren İran, Irak, Afgan ve Çin uyruklu şahıslar daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden giriş yapıyor.

Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ve Tunceli’de Emniyet Müdürlüğü ve jandarma ekipleri kaçaklara geçit vermiyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, 2006 yılı ve 2007 yılının ilk aylarında adeta kaçakların akınına uğradı. 13 aylık sürede bin 69 kaçak yakalanarak sınır dışı edildi.

Sınır dışı edilen kaçakların yüzde 7’lik kısmı kendi ülkelerinde çeşitli suçlardan arandığı için tutuklandı.

Başka bir ülkeye sığınmak için yola çıkan ‘Mülteciler’ Anadolu’yu Rusya ve Avrupa ülkelerine geçmek için kullanırken, bir kısmı da İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde çalışmak için yasa dışı yollardan Türkiye’ye geçiyor. Umut yolcuları genelde kamyon kasalarında sınırlardan geçtikleri için kimi zaman havasızlıktan hayatlarını kaybediyor.

Önceki yıl kamyon kasalarında 24 kaçak havasızlıktan hayatını kaybetmişti. Emniyet güçleri, bölgede güvenliği üst düzeye çıkararak özel önlemler alıyor.

İçişleri Bakanlığı yetkililerinin ise özellikle Irak sınırından sızan kaçakları önlemek için çalışmalara başladığı belirtiliyor. İnsan tacirlerini taşıdığı belirlenen 76 kişi ise adli makamlara sevk edilirken; bunların 9’u tutuklandı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) verilerine göre 12 yılda 2 binden fazla kaçak, yasadışı yollardan Avrupa’ya gitmek isterken yollarda hayatını kaybetti. 2001-2004 yılları arasında yakalanarak sınır dışı edilen 163 ülkeden 292 bin 637 kaçak, Türkiye’nin transit geçişteki rolünü ortaya koyuyor. Güvenlik güçleri tarafından yakalanarak sınır dışı edilen göçmenlerin sayısı 1995’te 11 bin 362 iken, mücadele kararının alındığı 1999 yılında bu rakam 50 bin olarak kayıtlara geçti. 2000’de ise 94 bin 514.

Türklerin ‘mülteci’lik için tercihleri Kanada, Fransa ve İtalya olarak sıralanıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Dairesi, geçen 4 yıl içinde 6 milyon mültecinin yurtlarına dönebildiğini açıkladı. Bugün dünyadaki mülteci sayısının 8 milyon 4 yüzbin olduğu tahmin ediliyor. Bu da, son 26 yılın en düşük seviyesi.