Türkiye’nin askeri bölgeleri Google’da açık Yandex’te kapalı

Dünyanın önde gelen arama motorlarından Google ve Yandex'in, Türkiye'nin askeri bölgelerindeki uygulamaları dikkat çekiyor.

Dünyanın önde gelen arama motorlarından Google ve Yandex’in, Türkiye’nin askeri bölgelerindeki uygulamaları dikkat çekiyor. ABD’nin arama motoru Google, haritasında askeri bölgeleri açıkça gösterirken, Rus Yandex firması ise haritasında aynı askeri bölgeleri karartılmış olarak gösteriyor.

Haritaların bilgisayardaki yakınlaştırma özelliği kullanıldığında, her iki arama motorunun farklı uygulama yaptığı daha da belirginleşiyor.
İnsanların harita özelliğini kullanarak yön bulma imkanı sağlaması, özellikle güvenlik noktasında risk oluşturma ihtimali bulunan kurum ve kuruluşları tedirgin ediyor.

GENELKURMAY ŞİKAYET ETMİŞTİ

Daha önce Genelkurmay Başkanlığı’nın şikayeti üzerine Yandex firmasına 2565 Sayılı Askeri Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’na muhalefet suçundan ceza verilmesi için dava açılmıştı. Davanın hemen ardından Yandex yetkilileri geri adım atmak durumunda kaldı.
Savcılık tarafından hazırlanan iddianame kapsamında; askeri bölgelerin fotoğraf, harita ve krokisinin izin verilmiş olanlar dışında yayınlanmasının yasak olduğuna dikkat çekilerek, Yandex’in izinsiz olarak askeri bölgeleri yayınladığı tespit edildi. Bunun üzerine Yandex şirketi de harita bölümünde Türkiye’deki askeri kurumların bulunduğu bölgelere karartma uygulaması başlattı.