Türkiye’nin dört bir yanından gelen 150 aşçı hünerlerini sergiledi

Bursa Valiliği tarafından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'nın (BEBKA) desteği ile Bursa Gastronomi Festivali kapsamında, Türkiye'nin dört bir yanından gelen 150 aşçının katıldığı yemek yarışması yapıldı.

Bursa Valiliği tarafından Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) desteği ile Bursa Gastronomi Festivali kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 150 aşçının katıldığı yemek yarışması yapıldı. Tescili yapılan ve yapılma çalışması devam eden armut, kestane, zeytin, incir, İnegöl köftesi ve şeftali gibi Bursa’ya mal olmuş lezzetlerden yapılan yemekler jüri üyelerince tam not aldı.

Şehrin yöresel ürünlerine sahip çıkarak, hem coğrafi işaret alımına teşvik etmek hem gastroturizm aracılığıyla şehri ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak amacıyla TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen festival kapsamında bugün şefler yarıştı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen şef aşçılar, hünerlerini armut, kestane, zeytin, incir, şeftali gibi Bursa’ya mal olmuş ürünlerle yaptıkları yemek ve tatlılarla gösterdi. Yarışmanın birincisine 5 bin TL, ikincisine 3 bin TL ve üçüncüsüne 2 bin TL ödül verildi. Yarışmanın jüri üyeliğini ise aralarında İtalya, Yunanistan, Şili gibi ülkelerden gelen dünyaca ünlü şefler yaptı. Bursa Aşçılar Derneği Başkanvekili Necmettin Baştürk, “Armut, kestane, incir, zeytin, şeftali ve İnegöl köftesi gibi şehre mal olmuş ürünler üzerinde şeflerimiz yarışıyor. Türkiye’nin değişik şehirlerinden 6 kategoride yarışmak üzere 150 şefimiz geldi.” dedi.

Şef Sait Kaplan ise “150 aşçımız burada yaşıyor. Bursa’nın ürünlerinin tanıtımına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.” diye konuştu. Yarışan şeflerin heyecanına çok sayıda davetli de ortak oldu. Festivalde, Bursa’nın ilçelerinin de yöresel lezzetleri de görücüye çıktı. Kurulan standları gezen Bursa Valisi Münir Karaloğlu, şeflerin yarışını da bir süre izledi.