Türkiye’nin en büyük ceviz ormanlarından birisi Ordu’ya kuruluyor

Ordu'nun Çatalpınar ilçesinde bulunan bin 463 dönümlük devlet arazisi üzerine Türkiye'nin tek parçada en büyük ceviz ormanlarından birisi kuruluyor.

Ordu’nun Çatalpınar ilçesinde bulunan bin 463 dönümlük devlet arazisi üzerine Türkiye’nin tek parçada en büyük ceviz ormanlarından birisi kuruluyor.

    Fındık diyarı Ordu, kivi ve baldan sonra artık ceviz üretiminde de iddialı hale gelecek. Çatalpınar ilçesine bağlı Keçili ve Gündoğdu köyleri sınırlarında bulunan, bin metre rakımlı alan ile ilgili Çatalpınar Kaymakamlığı, Fatsa Orman İşletme Şefliği, Ünye Orman İşletme Müdürlüğü ve Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi çalışmalar başlattı.

    Projenin mimarları arasında yer alan Çatalpınar Kaymakamı Cüneyt Caner, oluşturulan ceviz ormanı sayesinde vatandaşların hem gelir elde edeceğini, hem de mesire alanları oluşturularak vatandaşların hizmetine sunulacağını söyledi. Kaymakam Caner, “Sadece fındığa dayalı bir ekonomiye sahip olan yöremizde ek gelir ve bir mesire alanı ortaya çıkarmak için çalışılıyor. Proje çerçevesinde 40 hektarlık bölümü bugün itibariyle arazi düzenlemeleri ve çalışmalarına başlandı.” dedi.

    Toprakla buluşan 21 bin ceviz fidanının yetiştirildikten sonra kura yöntemi ile vatandaşlara ücretsiz dağıtımının yapılacağını belirten Kaymakam Caner, “Burada vatandaşın projeye sahip çıkmasını sağlayacak en temel öge, yetiştirilen fidanların 5 yıllık bakımlarını ormancılar tarafından yaptıktan sonra vatandaşa kura yöntemiyle zimmetlenmesi olacak. Haliyle vatandaş hiçbir bedel ödemeden hazır ceviz ağacına kavuşmuş olacak. Bakımından sonra üretim neticesindeki tüm cevizler vatandaşın kendi hanesine, cebine girecek.” diye konuştu.

    Proje kapsamında araziye götürülen öğrenciler, köylüler, kurulacak ceviz ormanının bölgelerinde yer almasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti.