Türkiye’nin en güzel seyahat rotaları

Türkiye'nin coğrafi yapısı yapılacak gezilerde oldukça zengin seçenekler sunuyor.

Tarihi ya da deniz kıyısında bir tatil geçirmek isteyen kişiler kendilerine göre uygun bir rota belirleyebiliyor. Bu nedenle Türkiye'de yıllardan beri seçimlere göre oluşmuş farklı seyahat rotaları konuşuluyor.

Özellikle yaz dönemlerinde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğunlaşan tatil rotaları… Yoldasin.com editörü Ahmet Şenkal, yılın dört mevsiminde gezilebilecek tarihi yerlerin de tercih edildiğini belirtiyor. Bu merkezlerin Türkiye’yi cazip hale getirdiğini aktaran Şenkal, bu bakımdan Türkiye'deki seyahat rotalarından en uygun birisini seçmeden önce mutlaka nasıl bir tatil ve gezi yapmak istenildiğinin belirlenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Şenkal, “eğer doğa ile baş başa bir tur istiyorsanız Karadeniz Bölgesi'ne gitmeniz önerilir. Eğer özellikle farklı bir mutfak kültürü ve lezzetli yemekleri tatmak ve bu açıdan kendinizi biraz da şımartmak istiyorsanız Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki şehirlere farklı ve bir o kadar da tatlı seyahat rotası düzenleyebilirsiniz. Bu sayede kişilerin tercihleri çok daha farklı seyahat rotalarının oluşturulmasını sağlar. Seyahatiniz esnasında konaklama önerilerine http://www.yoldasin.com/oteller/ adresinden ulaşabilir, kalacağınız yerlere burada yer alan yorum ve ipuçlarına göre karar verebilirsiniz” diyor.

İşte bazı tatil rotaları

Çanakkale Rotası

Türkiye genelinde en çok tercih edilen rotalardan bir tanesi Çanakkale Karaburun’dur. Denizi, doğası ve manzarası ile kişilerin yol boyunca dahi oldukça farklı güzellikleri görmesini sağlar. Eski Foça ve Cunda’ya kadar giden uzayan rota kişilerin zengin bir coğrafya görmesini sağlar. Bu bakımdan kişiler yolculuk boyunca pek çok farklı yerde konaklama imkanına sahip olarak çok memnun kalınacak bir gezi yapılmasını sağlayabilir.

Marmaris, Datça ve Bodrum

Özellikle deniz görmek ve tatilini daha çok denizde yüzerek geçirmek isteyen kişiler için ise bir diğer rota Marmaris, Datça ve Bodrum’dur. Yaklaşık 100 kilometrelik bir yolculuğun gerekeceği bu rotada kişiler yolculuk boyunca Ege'nin güzelliklerine şahit olabilecektir. İsteyen kişiler üstelik deniz yolculuğunu da tercih edebilir.

Bartın, Kastamonu, Sinop ve Samsun

Karadeniz bölgelerine yapılacak ziyaretlerde ise en çok tercih edilen rota Bartın, Kastamonu, Sinop ve Samsun’dur. Birbirine komşu olan bu bölgeler özellikle Karadeniz'in eşsiz güzelliğini sizlere sunar. Deniz ve doğanın bir araya geldiği Karadeniz özellikle yeşilin her tonunu sizlere cömert bir şekilde sunacaktır.

Trabzon, Artvin

Karadeniz rotasında bir diğer seçenek ise Trabzon ile Artvin’dir. Daha yoğun, fakat az yolculuk yaparak bu rotayı da ziyaret edebilirsiniz.

Afyon, Ankara

Türkiye'nin iç kesimlerine yapılacak seyahatlerde ise Afyon, Ankara rotası oldukça idealdir. Ankara'dan başlayacak yolculuğunuzda Eskişehir ve Kütahya gibi illeri de ziyaret ederek Afyon'a ulaşabilirsiniz. Özellikle 3 günlük bir gezi süresince Porsuk Çayı’ndan farklı coğrafi oluşumlara kadar pek çok farklı bölgeyi ziyaret edebilmeniz mümkün olacaktır.

Görüldüğü gibi Türkiye'nin pek çok farklı bölgesinde özel rotalar belirlenebilir. Kişiler her bir rotada farklı bir özelliği ve Türkiye'nin güzelliğini görebilir. Her zaman bu rotalar yoğun turist çeker. Yapacağınız ziyaretlerde sizler de bu farklı rotaları değerlendirerek ziyaretlerinizi daha farklı ve güzel kılabilirsiniz.

Seyahat önerileri, gezi notları ve işinize yarayacak diğer bilgilere http://www.yoldasin.com/ adresinden ulaşabilir, seyahat rotanızı çok daha kolay oluşturabilirsiniz!