Türkiye’nin ‘en yaşlı kadını’ 120 yaşında!

Türkiye'nin en yaşlı kadını olan Zeyini Çelik, pasta keserek 120. yaşını kutladı.

Türkiye'nin en yaşlı kadını olan Zeyini Çelik, pasta keserek 120. yaşını kutladı. Torunu, torununun çocuğu ve torununun torunlarını gören Çelik, sağlığını doğal yaşamaya borçlu olduğunu söyledi.

Bahçelievler'de yaşayan Zeyini Çelik, 1894 yılında Tunceli'de doğdu. Yaklaşık bir yıl önce İstanbul'da oturan torununun yanına gelen Zeyini Anne torunu ve çocuklarıyla birlikte kalmaya başladı. Toplamda 44 torun sahibi olan Zeyini Annenin 4 çocuğu, 19 torunu, 23 torununun çocuğu, 2 de torununun torunu bulunuyor.

Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu da Zeyini Çelik'i ziyaret ederek 120. doğum günü kutladı. Develioğlu, hediyesini takdim ettikten sonra Çelik, pastanın mumlarını üfledi. Daha sonra pastayı kesen Çelik, pastanın tadına da baktı.

Nasıl beslendiğine dair bilgi veren Zeyini Çelik, "Bizim dağlarda ot, pancar, tereyağı, çökelek yedim. Doğal yaşamak yani. İstanbul'da yediklerini Tunceli'den getirtiyoruz. Biz çok yokluk gördük. Çok yokluk vardı. Yaprak getirip üzerinde yatardık. Ev vardı ama yokluk çoktu." şeklinde konuştu.

Gençlere tavsiyelerde de bulunan Çelik, "İlk defa bir doğum günü yapıldığı için çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Doğru yoldan gitsin herkes." diye konuştu.