“Türkiye’nin Rusya’ya karşı NATO ile hareket etmesi mümkün değil”

Zirve Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Orta Doğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Öğretim Üyesi Yrd.

Zirve Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Orta Doğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Dilek, Türkiye’nin Rusya’ya karşı NATO ile hareket etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Brüksel’de yapılan Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Rusya ile tüm sivil ve askeri işbirliğinin askıya alınması kararının yankılarının sürdüğünü dile getiren Yrd. Doç. Dr. Oğuz Dilek, “Türkiye’nin Rusya’ya karşı NATO ile hareket etmesi mümkün değil. İttifakın en eski üyelerinden olan Türkiye, kendi güvenliğini giderek enerji güvenliği ile paralel okumakta, bu nedenle de dış politika çizgisinde doğalgaz üzerinden bağımlı olduğu Rusya’yı yabancılaştırmamaya gayret etmektedir.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Kırım’ı ilhak eden Rusya’ya karşı Avrupa’yı mobilize edememesine değinen Dilek, “Almanya, Avrupa’nın ekonomik lokomotifi ise bu lokomotifi çalıştıran enerji de Rus menşelidir. Avrupa’nın kısa ve orta vadede Rusya’yı yedekleyecek bir enerji kaynağı bulması olasılık dışı. Bu nedenle topyekün ekonomik ambargo bir seçenek değil.” değerlendirmesinde bulundu.

NATO’yu oluşturan ülkelerin tamamının ağır biçimde ihtiyaçlarını Rusya’nın monopolize ettiği enerji rotalarından geçirmek veya Rusya’ya ait enerji sahalarından temin etmek durumunda olduğunun altını çizen Dilek, şunları kaydetti: “NATO’nun önündeki en önemli sorun da tam olarak budur. Ulusal güvenlikleri önemli ölçüde enerji güvenliği ile çakışan NATO üyeleri bir enerji süper gücü olan Rusya karşısında giderek ayrışan dış politika yönelimlerine sahiptir. Bir ‘kolektif’ güvenlik örgütü olan NATO, bu ayrışan güvenlik stratejilerini kristalize etmek ve bir ortak eylem geliştirmek konusunda çok ciddi sıkıntılara sahiptir.”