‘Türkiye Ortadoğu’da etkin role sahip’

Davos Zirvesi'nde Türkiye'nin, Ortadoğu'daki siyasi sorunların çözümü ve Ortadoğu'nun ekonomik kalkınmasında etkin bir role sahip olduğu vurgulandı.

Davos’ta ikinci gününe giren toplantılar, küresel gündemi şekillendiren siyasi, ekonomik, iklimsel ve kültürel, coğrafi konularda yoğunlaşmış durumda.

Irak başta olmak üzere Ortadoğu sorununun işlendiği toplantılarda, Türkiye’nin, ekonomik gelişmişliği, demokratik kurumları ve coğrafi pozisyonunun getirdiği avantajların yanı sıra Ortadoğu bölgesindeki tarihi ilişkilerinin, bu bölgedeki sorunların çözülmesinde Türkiye’nin rolünü arttırdığı ifade edildi.

Türkiye’nin, Ortadoğuda demokratik kurumların oluşturulması ve ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesinde bir model olabileceği de vurgulandı.

Çevre güçlü bir sektör haline geliyor

Davos Zirvesi’nde ortaya çıkan önemli bir sonuç, çevrenin çok güçlü bir sektör olarak ortaya çıkıyor olması oldu.

Daha önce küresel ısınmanın etkilerini çok önemsemeyen büyük uluslararası şirketler artık çevre projelerine önemli ölçüde mali kaynak aktaracak. Çok uluslu şirketlerin yetkilileri, bundan böyle sosyal sorumluluk projelerinde olduğu gibi, çevresel sorumluluk projelerinin her açıdan destekleneceğini vurguluyor.

Zirveye renkli simalar katılıyor

İklim değişikliklerinin bir sonucu olarak, geçen yıllara göre çok az oranda kar yağışının görüldüğü Davos’ta katılımcıların kompozisyonu sanatçılardan çok, akademisyenler, bilim adamları ve sivil toplum kuruluşlarına doğru kaymış durumda.

90 ülkeden 2 bin 500’ün üzerinde katılımcının iştirak ettiği Davos Zirvesine bu yıl, siyaset, ekonomi ve bilim ve sanat dünyasının önemli simaları katılıyor.

Zirveye katılan tanınmış isimlerden bazıları şöyle sıralanıyor:

* Ürdün Kralı Hüseyin
* Almanya Başbakanı Angela Merkel
* Monaco Prensi Albert,
* İngiltere Başbakanı Tony Blair
* Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El-Baradey
* Sanatçı Bono
* Peter Gabriel
* Yazar Paulo Coelho
* Satranç ustası Anatoli Karpov
* Ressam-heykeltraş Romero Britto