Türkiye-Polonya ilişkilerine yerel yönetimlerden destek

Beylikdüzü Belediye Başkanı ve Türkiye-Polonya Belediyeler Birliği Konseyi Eşbaşkanı Yusuf Uzun, Polonya'yı kısa bir zaman önce ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın programı kapsamında görüşmelerde bulunmak üzere5 kişilik bir heyetle Polonya'ya gitti.

Beylikdüzü Belediye Başkanı ve Türkiye-Polonya Belediyeler Birliği Konseyi Eşbaşkanı Yusuf Uzun, Polonya’yı kısa bir zaman önce ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın programı kapsamında görüşmelerde bulunmak üzere5 kişilik bir heyetle Polonya’ya gitti.

2 ülke belediyeleri arasında kardeş şehir protokolünün imzalanmasına aracı olan Polonya-Türkiye İşbirliği Konseyi Başkanı Aziz Şahin ve Polonya’nın Wolomin şehri Belediye Başkanı Ryszard Madziar, buluşmanın 2 ülke yerel yönetimleri açısından anlam ve önemini dile getiren konuşmalar yaptı. Wolomin Belediye Başkanı Ryszard Madziar, “Hedefimiz her alanda Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmektir. Tecrübe ve bilgi birikimlerinden karşılıklı yararlanarak ortak projeler üretmeyi hedefliyoruz.” dedi. Aziz Şahin de “Bir yanda işadamlarımızı yatırım yapmaları konusunda yönlendirmeye çalışırken, diğer yandan iki ülkenin belediyeleri arasında kardeş şehir olmaları konusunda aracı oluyor, fahri danışmanlık yapıyoruz. Amacımız Polonya ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin daha ileri bir düzeye yükselmesine destek vermektir.” diye konuştu.

Yusuf Uzun da “Tarihi çok eskilere dayanan Türkiye-Polonya ilişkilerinin bütüncanlılığı ile günümüzde de devam ettiğini görmekten büyük bir mutluluk duymaktayım.Bu ilişkiler geçmişte çeşitli sebeplerle belirli zamanlarda sekteye uğramışsa da ikiülkenin birbirine olan güveni ve dayanışması esasta bir süreklilik göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Türk-Polonya ilişkilerinin başlamasının 600’üncü yılı 2014’te çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Beylikdüzü Belediyesi de bu etkinliklerde yer almak için çalışmalar başlattı.