‘Türkiye Rusya pazarında Çin ile rekabet edebilen tek ülke’

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin Rusya pazarında Çin ile rekabet edebilen tek ülke olduğunu söyledi.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin Rusya pazarında Çin ile rekabet edebilen tek ülke olduğunu söyledi. Burkay, “Rusya’ya yaklaşık 300 milyon dolar civarında ev tekstili ihracatımız var. En büyük başarılarımızdan birisi Rusya pazarında Çin ile rekabet edebilen tek ülke olmamızdır.” dedi.
UTİB, yurtdışındaki çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Türk ürünlerinin dünyanın dört bir yanına ihraç edilmesi amacıyla sektörün belirleyicisi uluslararası fuarlara üye firmalarla birlikte katılan UTİB, bu alandaki başarısını bir ay içinde Çin, Belçika ve Rusya’da katılacağı üç önemli uluslararası fuarla perçinleyecek. UTİB Başkanı İbrahim Burkay, fuarlara katılımdaki artışın ihracat rakamlarına yansıdığını belirterek, sektörün ihracat rakamlarının Türk ekonomisine umut verdiğini dile getirdi.
“ÇİN FUARI’NA 51 FİRMA KATILACAK”
Burkay, 2008 yılından beri de katılım sağlanan Intertextile Shanghai Hometextiles Fuarı ile Türkiye ev tekstili sektörünün Çin’e olan ihracatının artırılmasını hedeflediklerini belirterek; “Ev tekstili sektörü için önemli bir pazar olan Çin ve Uzakdoğu pazarına ulaşım amacıyla bu fuarı önemsiyoruz. Bu yıl binden fazla uluslararası firmanın yaklaşık 100 bin metrekarelik alanda iştirak edeceği Intertextile Shanghai Home Textiles 2013 Fuarı’na, UTİB olarak, sektörün önde gelen 43 firması, Denizli İhracatçı Birlikleri URG Kümesi kapsamında 8 firma ile yaklaşık 2 bin metrekarelik alanda altıncı defa katılım sağlıyoruz.” dedi.
“BELÇİKA MOOD 2013 FUARI, YENİ VE ÇEŞİTLİ İMKÂNLARA AÇIK”
Belçika MOOD 2013 Fuarı’nın, Belçika ve dünya ev tekstili için ve özellikle contract tekstil alanında en önemli fuarların arasında yer aldığının altını çizen Burkay, Belçika’nın, coğrafi konumu itibariyle Avrupa’nın alım gücü yüksek önemli ticaret ve endüstrilerine yakın bir bölgede yer alması nedeniyle fuarın öneminin arttığına dikkat çekti. Burkay, şunları kaydetti: “Belçika’nın, komşuları olan Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg’un da bu pazar ile doğrudan entegre olduğunu düşündüğümüzde, bölgenin toplamda 13 milyar dolar civarında ev tekstili ithalatı gerçekleştiren önemli bir pazar olduğu görülmektedir.”
MOOD 2013 Fuarı’nın Türk ihracatçılarına önemli kazanımlar sağlayabilecek bir fuar olduğunu vurgulayan Burkay, “AB içerisinde elverişli bir dağıtım yeri olma özelliğini taşıyan Belçika’nın AB’ye ihracat yapmak isteyen firmalarımıza bu açıdan yeni ve çeşitli imkânlar sunabileceği açıktır.” diye konuştu.
“RUSYA’DA PAZAR PAYIMIZI ARTTIRMAYI AMAÇLIYORUZ”
Dünya ev tekstil sektöründe son derece önemli bir konumda yer alan Heimtextil Rusya 2013 Fuarı’nın, UTİB’in 1 ay içinde katılım sağlayacağı üçüncü fuar olduğunu açıklayan Burkay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fuar, tasarım ve yenilikçi fonksiyonellik için küresel referans noktası ve sektördeki temel göstergelerin merkezi olarak kabul edilmekte. Bir sonraki sezonun trendlerini de sunan fuar, 3 gün boyunca üreticileri, tasarımcıları, sektör profesyonelleri ve ziyaretçilerini bir araya getiren uluslararası bir platform görevi görecek. Rusya’ya yaklaşık 300 milyon dolar civarında ev tekstili ihracatımız var. En büyük başarılarımızdan birisi Rusya pazarında Çin ile rekabet edebilen tek ülke olmamızdır.”
Türkiye’nin sektörde Rusya’ya 1 milyar doların üzerinde ihracatı olduğunu hatırlatan Burkay, Türk firmalarının Rusya pazarının yüzde 10’luk kısmına hakim olduğunu, bu payı artırmak için de Heimtextil Rusya 2013 Fuarı’nı çok önemsediklerini sözlerine ekledi.