‘Türkiye sağlıksız malların cenneti haline geldi’

Ankara Ticaret Odası Başkanı (ATO) Sinan Aygün, hükümetin yanlış uygulamaları nedeniyle cari işlemler açığının patlama noktasına geldiğini söyledi.

ATO Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, iki yıldır cari açık fiyatlarına dikkat çektiklerini ifade ederek, cari işlemler dengesi açığının patlama yapmasının ardından ithalattaki artışı kısıtlamak için önlem arayan ve yaptıkları ithalatla iç piyasayı bozan kişileri temizlemesi için odaları göreve çağıran Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen’e tepki göstererek “Önce gümrüklerdeki ayrık otlarını temizleyin” dedi.

Aygün, Ocak-Nisan dönemi cari açık cari açık rakamının 12.5 milyar dolar olduğunu, son bir yılın cari açık rakamının ise 26 milyar doları aştığını ifade etti. Aygün açıklamasına şöyle devam etti: “Biz sürekli cari açığa dikkat derken kimseden ses çıkmıyordu. Cari açık patlama noktasına gelince önlem almayı düşündüler. Yetkililere sormak lazım bugüne kadar nerelerdelermiş. İthal malların uymak zorunda olduğu TSE standartları vardı. Dış Ticaret Müsteşarlığı yayınladığı tebliğlerle 768 kalem maldan bu zorunluluğu kaldırdı.”

Aygün, Çin mallarını ülke gündemine taşıdıklarını vurgulayarak, Türkiye’nin ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında 2002 yılına kadar ilk on arasına bile giremeyen Çin’in 2005 yılında 6.8 milyar dolara en fazla ithalat yapılan dördüncü ülke durumuna girdiğini kaydetti. Aygün, “Şimdi hükümet olarak, ithalattaki artışın önüne geçmek için odalardan destek bekliyorsunuz” dedi.