‘Türkiye sağlıkta cazibe merkezi olacak’

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, devlet ve özel sektörün el ele vermesiyle Türkiye'nin sağlık alanında cazibe merkezine dönüştürüleceğini söyledi.

Tüzmen, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve maliye bürokratlarının değişimi sağlık sektörüne faydalı hale getirmek için önemli katkı sağladığını belirtti.

Dünya mal ve ticaret hacmine ilişkin verilerden bahseden Tüzmen, Dünya Ticaret Örgütü’nün bu rakamın Hong Kong’taki toplantıda 10 trilyon dolar olarak açıkladığını bildirdi. Bunun 8 trilyon dolarının mal, 2 trilyon dolarının hizmet sektörüne ait olduğunu belirten Tüzmen, dünya ticaret pastasından Türkiye’nin aldığı payın bütün gayretlere rağmen yüzde 1’lere geçen yıl ulaşabildiğini kaydetti. Türkiye’nin sadece mal değil, hizmet sektöründe de birşeyler yapması gerektiğine dikkat çeken Tüzmen, “Hizmet sektörüne de biraz girmek lazım. Hizmet sektöründeki 2 trilyon doların dağılımı şöyle; 500 milyar doları ulaştırma, 550 milyar doları müteahhitlik ve 500 milyar dolarlık dilimi ise sağlık sektörü. Yani büyüyeceğimiz, pastadan pay alacağımız nokta 500 milyar dolarlık sağlık sektörü. Türkiye bunu gerçekleştirebilir. Nasıl gerçekleştirebilir. İşte böyle. Hem devlet hem de özel sektörün beraber çalıştığı ve sağlık alanında Gaziantep ve Türkiye’yi cazibe merkezine dönüştürerek” diye konuştu.

Türkiye’nin önünün çok açık olduğunu, çevre ülkelerin tümünün gayri safi milli hasılalarının düşük olduğunu belirten Tüzmen, bu ülkelerden Türkiye’de altyapısı daha iyi olan sağlık sektörüne bir kayışın olacağını ifade etti. Tüzmen, şöyle devam etti: “Hasta bizim açımızdan son derece önemli. Ülkemiz açısından ise gelir kapısı. Hem şifa dağıtacaksınız, hemde paranızı alacaksınız. Bu hayırlı bir hizmet olduğu için ben tabii ki sayın Sani Konukoğlu’nu rahmetle anıyorum. Hepimize örnek olan bir liderdi. Oğulları bunu devam ettiriyor.”

UNAKITAN: KİRALAYARAK, VATANDAŞIN HİZMET ALDIĞI HASTANE SAYISINI ARTIRACAĞIZ

Törende konuşan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise, kiralama yoluyla vatandaşın hizmet aldığı hastane sayısını artıracaklarını söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın ortaya koyduğu güzel hizmetlerin destekçisi olduklarını belirten Unakıtan, “Türkiye’de yeni bir uygulama başlatıyoruz. Hastane kiralama yoluna gideceğiz. Bundan sonra, hastaneleri kirayla tutacağız. Böylece, vatandaşımızın hizmet aldığı hastane sayısını artıracağız” dedi.

Sosyal Güvenlik alanında yaptıkları reformlarla, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ayrımını ortadan kaldırdıklarını belirten Unakıtan, şöyle devam etti: “Eskiden hatırlarsanız, ‘Sen SSK’lısın şu hastaneye git. Sen de Bağ-Kur’lusun şu hastaneye git.’ diyerek vatandaşa gideceği hastaneyi bile çok gördüler. Bu zihniyet bizim hükümetimiz döneminde değişti. Artık vatandaşlarımız, adaletli, eşit ve özgür bir biçimde, hizmet alacak. Şimdi vatandaşımız, ‘Ben o doktoru beğenmiyorum.’ diyerek başka hastane ve doktorlara gidebiliyor. Hükümetimiz her geçen gün sağlıkta dev adımlar atmaya devam ediyor.”