Türkiye sahipsiz degil

ISTANBUL - FIFA Baskani Blatter’e, Futbol Federasyonu Baskani Levent Biçakci, düzenledigi basin toplantisiyla yanit verdi.

“Maçta meydana gelen olaylar maçin tansiyonu da dikkate alindiginda çogunlukla sahada meydana gelen niteliktedir. Bizim güvenlik önlemlerimiz Isviçre, havalimanina geldikten gidene kadar tam anlamiyla eksiksizdir. Ancak maç sonrasinda yasanan olaylar iki takimin oyunculari ve yedek kulübesindeki görevliler arasinda yasanan bir olaydir.”

HAKKIMIZI SAVUNACAK GÜÇTEYIZ

“Blatter’in olayin üstünden 24 saat geçmeden açiklama yapmasi tarafimizca yadirganmistir. Türk futbolu sahipsiz degildir. Federasyonumuz her platformda haklarimizi sakin ve objektif olarak savunacak güçtedir. Henüz disiplin kuruluna hiç bir dosya gitmemistir. Sadece FIFA Baskani Blatter’in kamuoyuna yaptigi talihsiz açiklamalari vardir. Hakem ve gözlemci raporlari incelenecek, disiplin kurulu bir karara varacaktir. Bu kararin ardindan bizim yazili savunmamiz olacaktir. Bizim tahkime gitme sansimiz da var.”

FUTBOLCULARA DA CEZA GELIYOR

Bu arada Federasyonu Baskanvekili Sekip Mosturoglu, olaylarla ilgili gelebilecek en agir cezanin saha kapatma olabilecegini belirterek, “Beklentim en agir cezanin saha kapatma olacagi. Uluslararasi organizasyonlardan men veya üyeligin askiya alinmasi gibi bir cezanin olacagini sanmiyorum. Olaylara karisan futbolcular ise 4-5 maçtan asagi ceza almayacaktir’’ seklinde konustu. Olaylari baslattigi iddia edilen Mehmet Özdilek ile futbolculardan Alpay, Emre ve Fatih Terim’e de ceza gelmesi bekleniyor.

Tek yumruk olmaliyiz

Milli Takimlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Blatter’in açiklamalari ve Türkiye’nin Isviçre maçi nedeniyle ceza alip almayacagi konusunda, “Ülke olarak herkes üstüne düseni en ince ayrintisina kadar yapmak zorunda. Hep birlikte hareket etmeliyiz, tek yumruk olmaliyiz’’ dedi. Terim, olaylarda iki tarafin da “Ben hakliyim, digeri haksiz’’ diyemeyecegini belirterek, “Türkiye, bu konuda herkesin önyargili oldugu bir ülke, ancak misafirperverligimizi kimseden esirgemedik’ diye konustu.

HEP BERABER

Terim söyle devam etti: “Siyasilerimize, özellikle basinimiza çok is düsüyor. Hep beraber hareket edecegiz. Türkiye’ye karsi zaten Avrupa’da bir önyargi var. Hiçbir sey olmasa bile rakip ülkeler bunu kullanarak kendilerine avantaj elde etmek istiyorlar.” Fatih Terim, Isviçre Teknik Direktörü Kuhn’un maçtan sonra kendisinden özür diledigini de söyledi.

‘Blatter’e hatasini telefonda söyledim’

Sepp Blatter’in açiklamalarina UEFA Asbaskani Senes Erzik de sert tepki gösterdi. Erzik, “Blatter’in yaptigi toplanti talihsizliktir. Simdiye kadar FIFA’da 25 yila yakin bir süredir görev üstlenmis biri olarak böylesine bir açiklamanin yapildigini ilk defa görüyorum. Bu saskinligimi Blatter’e de telefonla ilettim. Burada durum tespiti yapildiktan sonra bazi gerçekleri göz önünde bulundurmamiz gerek. FIFA Disiplin Kurulu bu olaylar için var. Hepimiz neler oldugunu gördük. Eger Türkiye ceza alirsa Isviçre’de ceza alacaktir” dedi.

Türkiye’ye kötü bir haber daha!

Türkiye, 2006-07 sezonunda Avrupa kupalarinda 4 takimla temsil edilecek. Futbol Federasyonu’ndan yapilan açiklamada, UEFA ülke siralamasinda 11. siraya gerileyen Türkiye’nin, Sampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek temsilcilerinden lig sampiyonunun 3., lig ikincisinin ise 2. ön eleme turundan sampiyonaya katilacagi bildirildi. UEFA Kupasi’nda ise Türkiye Kupasi sampiyonunun 1. turdan, lig üçüncüsünün ise 2. ön eleme turundan sampiyonaya katilacagi kaydedildi.