Türkiye stratejik önemini daha da arttıracak

Enerji Bakanı Güler, "Türkiye yeni enerji projeleriyle stratejik önemini daha da arttıracak" dedi.

Bir dizi resmi temasta bulunmak üzere Almanya’nın başkenti Berlin’e gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dr. M. Hilmi Güler Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattının haricinde yapılması planlanan yeni doğalgaz ve elektrik nakil hattı projelerinin de gerçekleşmesiyle Türkiye’nin stratejik önemini daha da artacağını söyledi. Almanya ile enerji alanında 15 projeyi tamamladıklarını, 20 proje üzerindeki çalışmaların devam ettiğine dikkat çeken Güler, Almanya’dan ‘yenilenebilir enerji’ sektöründe de yeni yatırımlar beklediklerini açıkladı.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliğinde bir basın toplantısı düzenleyerek yapacağı temaslar ve BTC hakkında bilgi veren Güler, “3 Haziran günü Ceyhan’dan ilk yüklemeyi yaptık. 13 Temmuz’da da uluslararası resmi açılışını yapacağız. Boğazlardaki tanker trafiğini de azaltmayı hedeflediğimiz Samsun-Ceyhan petrol boru hattı, Avrupa Elektrik Ağı (UCTE) v.b. projelerle Türkiye enerji alanında da daha stratejik bir konumda olacak.”dedi. Dünya petrol ve doğal gaz rezervlerinin yüzde 70’inin Türkiye’nin doğusunda olduğuna dikkat çeken Bakan Güler, en önemli tüketicilerin de Türkiye’nin batısında bulunduğunun altını çizdi ve Türkiye’nin bu alandaki kilit rolüne vurgu yaptı. Hilmi Güler, AB ülkelerinin şu anda Cezayir, Norveç ve Rusya’dan yaptığı ithalata Türkiye üzerinden gelecek ithalata 4. alternatif olarak baktığını ve bu bağlamda projelere ilgi gösterdiklerini söyledi.

Başkent Berlin’deki temaslarına yarın sabah Almaya Ekonomi bakanı Michael Glos’la yapacağı görüşmelerle başlayacak olan Güler daha sonra Alman Siemens firması yetkilileriyle de görüşecek.