‘Türkiye -Suriye ilişkilerini çeşitlendirmeliyiz’

Türkiye'nin Halep Başkonsolosu Ali Kemal Aydın, Türkiye ile Suriye arasında son dönemde gelişen ilişkileri olabildiğince çeşitlendirip, en üst seviyede değerlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Ziyaret sırasında konuşan Aydın, Türkiye’nin önde gelen, sanayileşmiş, ticarette ve ekonomik alanda önemli yere sahip Gaziantep’i ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Gaziantep’in Halep ile en sıkı ve en yoğun ilişkisi bulunan Türk kenti olduğunu dile getiren Aydın, ”Gaziantep ile Halep arasında ekonomik ve ticari alanda eskiye dayanan bağlar var. Hedefimiz, bu ilişkileri olabildiğince çeşitlendirip, en üst düzeyde değerlendirmek. Bu konuda büyük bir potansiyel var. Yapılacak ortak yatırımlarla, küreselleşen dünyada rekabet gücümüzü artırabileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

GSO Başkanı Nejat Koçer de, GSO’nun Türkiye’nin Halep Başkonsolosluğu ile uzun yıllardan beri çeşitli alanlarda iş birliği yaptığını söyledi. Halep’teki işadamları ile çeşitli ticari ilişkilerin bulunduğuna değinen Koçer, bu kentle olan işbirliğinin devam ettirilmesinin önemine dikkat çekerek, ”Halep ile eskiye dayalı tarihi ve kültürel bağlarımız var. Her geçen gün artan ticari işbirliğimiz var. Bu işbirliğinin artmasında ve çeşitlenmesinde Halep Başkonsolosluğu’muzun önemi çok büyük. Göreve geldikten sonra ilk defa odamızı ziyaret eden Başkonsolosumuz Aydın’a bu konuda başarılar diliyorum” dedi. Koçer, ziyaretin anısına Ali Kemal Aydın’a bir plaket hediye etti.