Türkiye takı satışlarında dünyanın en iyisi

Dünya Altın Konseyi Başkanı Murat Akman, Türkiye'nin, 60 bin ton altın satarak takı satışları konusunda dünyanın en iyisi olduğunu kanıtladığını söyledi.

Dünya Altın Konseyi, yabancı turistlere altın satışını artırmak için harekete geçti. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ALTSO) altın ve takı sektörünü temsil eden 7. Meslek Komitesi, Dünya Altın Konseyi işbirliğiyle altın sektörünün sorunlarını değerlendirmek için sektör temsilcileriyle biraraya geldi. Dünya Altın Konseyi’nin Alanya’da düzenlediği toplantıya Antalya, Manavgat, Alanya ve Kumluca’dan sektör temsilcileri katıldı. Dünya Altın Konseyi Türkiye Temsilcisi Murat Akman, altın sektörünü canlandırmak için tanıtımın şart olduğunu söyledi.
Tanıtım kampanyasının amacının yabancılara altın satışını artırmak olduğuna dikkat çeken Akman, hazırladıkları tanıtım projesinin Antalya bölgesi için büyük bir fırsat olduğunu kaydetti. “Projenin asıl amacı ne kadar altın sattığımızdır.” diyen Akman, sürekli tanıtım ve güvenli alışveriş imajını sağlamanın altın satışını arttıracağını belirtti. Antalya’da kum, güneş, deniz olduğu halde altın satışının çok az olduğuna işaret eden Akman, “Antalya Bölgesinde altın satışını arttırmak için kampanyaya başladık. Tanıtım faaliyetlerimizi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere gerekli görülen ülkelerde yaygınlaştırmamız gerekiyor” diye konuştu.
Kampanyanın tanıtım bütçesinin ilk etapta 450 bin dolar olacağına dikkat çeken Akman, kampanya uzun vadeli olacağı için bütçenin zamanla artacağını ifade etti.
Toplantıda söz alan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis Üyesi Hüseyin Müderrisoğlu da, sektörün altyapısal ve idari sorunları olduğuna dikkat çekti. Üretim ve pazarlama aşamalarında eğitim, otomasyon, verimlilik, kaliteli hammadde sorunları olduğunu hatırlatan Müderrisoğlu, “Tanıtım ve yönetim gereksinimleri var. Küreselleşen dünyada rekabet stratejilerini geliştirme ihtiyacı duyuyoruz. Bunun için Dünya Altın Konseyi ile birlikte yapılan bu projeye destek vererek sektörün tanıtımının profesyonel bir şekilde yapılacağına inanıyorum. Bu proje sayesinde kuyumculuk sektöründe yaşanan haksız rekabet ve tüketici şikayetlerinin de minimuma ineceğine inanıyorum” dedi.
Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Dere ise, Alanya’da güvenirlilik ve fiyat konusunda sıkıntıları olduğunu söyledi. Dere, sıkıntılar çözüldüğü halde her türlü desteği vermeye hazır olduklarını anlattı.