Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı: Türkiye olimpiyatlara katılmayı hakediyor

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, 2020 Dünya Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak şehrin belirleneceği Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yaşanan süreci gazetecilere değerlendirdi.

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, 2020 Dünya Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak şehrin belirleneceği Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yaşanan süreci gazetecilere değerlendirdi. Türkiye adına yürütülen çalışmalarda büyük bir emek verildiğinden bahseden Şahin, gelinen noktayı “İki ülke de daha önce birer olimpiyat yapmış. Eğer haksa, bu kadar gelişen Türkiye’nin, gelişen İstanbul’un olimpiyatları hakettiiğine inanıyorum” şeklinde özetledi.

“ŞANSIMIZ YÜKSEK”

Herkesin üzerine düşeni yaptığını ve kendisinin de spor camiasında etkili isimlerle birlikte lobi çalışmalarına bizzat katıldığını ifade eden Federasyon Başkanı, “Türkiye beş kez olimpiyatlara aday oldu. Ama bu adaylık farklı bir adaylık. Çünkü yapılan çalışmalar, gelinen nokta, hakikaten Türkiye’nin değişen ve gelişen bir ülke olması noktasında şansının yüksek olduğunu gösteriyor” dedi.

Şahin, olimpiyat yarışına katılanların gayretini ve bu yarışa milletin verdiği desteği “Hiç böylesi bir tanıtım, bu kadar bir istek te olmamıştı. Bugün burada bunu görüyoruz. Türkiye’deki işadamından sporcusuna kadar herkes burada. Bütün olimpiyat komitesi üyeleri ve bakanlarımız burada. Tabi başbakanımız ayın 7’sinde bizzat burada bulunacak” sözleriyle anlattı.

Türkiye’de lisanslı sporcu sayısındaki artışa dikkat çeken ve olimpiyatları alma temennisini yenileyen Şahin, “İçimde bir his var. Alacak gibiyiz. İnşallah 2020 olimpiyatları Türkiye’ye gelsin. Çünkü Türkiye’nin gelişen bir sporu var” dedi.

“OLİMPİYAT KÜLTÜRÜMÜZ GELİŞİR”

Olimpiyatları almanın öncelikle ülkemizde olimpik kültürün gelişmesinde anahtar rol oynayacağını düşünen Federasyon Başkanı, madalya sayısındaki artışa Avustralya Olimpiyatlarını örnek gösterdi. “Avustralya’da 2000 yılında yapılan olimpiyattan iki sezon önce belki Avustralya’nın 5-6 tane madalyası vardı. Ama 2000 olimpiyatlarında 50 veya 54 madalya aldılar. Büyük bir sıçrama yaptılar” diyen Şahin, “Olimpiyatın bize alınması da bizim sporumuza 2020’ye kadar hem tesis açısından hem de insan kaynağı açısından çok büyük bir sıçrama yapacaktır” dedi.

“GENÇLERİN MOTİVESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Türkiye’nin diğer ülkelere nazaran genç bir nüfusa sahip oluşunun büyük bir avantaj olduğuna değinen Şahin, olimpiyat sunumunda ana temanın gençlere verilmesinin çok yerinde bir karar olduğunu ifade etti. Gençleri motive etmek için olimpiyatların önemini hatırlatan Şahin, “Gençlik teması ve gençliğin motivasyonu açısından da bu olimpiyatların alınması ve ülkemize tekrar ediyorum spor kültürünün, olimpik ruhun gelişmesi açısından çok büyük bir önem arz ediyor” şeklinde konuştu.