Türkiye turizmin Birlesmis Milletler’i olacak

AYDIN - Kültür ve Turizm Bakani Atilla Koç, gelecek yil 25 milyon turist beklediklerini ve Türkiye'nin dünya turizminin Birlesmis Milletler'i olacagini söyledi.

Bunun için çalisiyoruz. Turizmde gelisme iyi ve hizli gidiyor. Eksik kalan yerlerimizi de tamamliyoruz. Türkiye turizmin birlesmis milletleri olunca dertleri de olacak. Ama bunlar hos dertler üstesinden de gelecegiz.” dedi.
Aydin’da jeotermal turizme açilmasi düsünülen sahada ve Aydin’daki tarihi evlerde Türkiye Seyahat Acentalari Birligi (TURSAB) Baskani Basaran Ulusoy ile birlikte inceleme yapan Bakan Atilla Koç, amaçlarinin Türk turizmini dünyaya en iyi sekilde açmak oldugunu söyledi. Turizmin gelismesi için gelecek yila hazirlik olarak simdiden fuar ve tanitma faaliyetlerine basladiklarini beyan eden Bakan Koç, “Bütün gayemiz, turizmi çesitlendirmek, gelirlerini, turist sayisini artirmak ve turizm sektörüne is saglamak. Bunun sonucunda güzel rakamlar aliyoruz. Ancak biz rakamlarla degil gayretimizle konusuyoruz. Sonucunu da aliyoruz. Gelecek yil 25 milyon turist bekliyoruz. Tanitma ve fuar faaliyetlerine simdiden basladik. ” dedi.

Aydin’da yapilacak olan termal otel ve tesislerinin yerini ve Aydin Belediyesi’nce alinarak TÜRSAB’a yap islet devret modeliyle restore edilerek turizme kazandirilacak tarihi yapilarda da inceleme yapan Koç, 2006 yilinda bu yapilarin restore edilecegini kaydetti. Termal turizmi ve eski yapilarla ilgili ilk izlenimlerinin çok olumlu oldugunu belirten TURSAB Baskani Basaran Ulusoy, Aydin’a yatirim yapacaklarini ancak Efe unvanina sahip olan Aydinlilar’in bir sey yapamadiklari için efelenmemelerini istedi.

Bayramda turizm bölgelerinde oteller ve pansiyonlarin doldugunu da kaydeden Bakan Koç, bundan turizm sektörünün memnun oldugunu açikladi. Bakan Koç’a Aydin valisi Mustafa Malay, Belediye Baskani Ilhami Ortekin, daire müdürleri ve partililer eslik ettiler. Bakan Koç daha sonra Koçarli ilçesinde halkla bayramlmak için Aydin’dan ayrildi.