‘Türkiye uçurumun eşiğinden döndü’

Fiilî Müzakerelere resmen başlayan Türkiye'nin, Lüksemburg zirvesinden kısa bir süre önce Avrupa Birliği ile yaşadığı gerilim, İngiliz basınında geniş yer buldu.

Independent, iki taraf arasında yaşanan şiddetli tartışmalardan sonra Güney Kıbrıs’ın veto tehdidini son anda geri çekerek Türkiye’ye 35 maddeden oluşan müzakere yolunu açtığını duyurdu. Gazete bununla birlikte, Türkiye’yi sonbaharda daha büyük tartışmaların beklediği şeklindeki yorumları sayfalarına taşıdı.

Dünkü tartışmalarda Kıbrıs Rum Kesimi’nin Türkiye’den kendi ülkelerini hukuken tanımalarını ve limanlarını açmalarını talep ettiklerini yazan Independent, sorunun güçlükle halledilmesinden sonra ise Abdullah Gül’ün “Bu tür işlerin aşağısı, yukarısı, zorlukları doğaldır. Önemli olan sonuca varmaktır.” diyerek, var olan problemleri hiçe saydığı yorumunu yaptı.

Sorunun şimdilik halledildiğini ve Türkiye’nin AB ile üyelik müzakerelerine resmen başladığını belirten gazete, ancak Türkiye’yi önümüzdeki aylarda zor günlerin beklediğine dikkat çekti. Avrupa Birliği’nin sonbahar aylarında limanları Rum Kesimi’ne açması için Türkiye’ye baskı yapacağını yazan gazete, bunun ancak Başbakan Recep Tayyib Erdoğan’ın da her defasında belirttiği gibi Kıbrıs’a uygulanan ekonomik izolasyonların kaldırılmasıyla mümkün olabileceği görüşüne yer verdi.

Avrupalı diplomatların Türkiye’de reform sürecinin yavaşlamasıyla ilgili görüşlerine de yer veren Independent, dünkü tartışmaların ileride görüşmelerin askıya alınmasına neden olabileceğini ve bunun da sürece yeni bir karamsarlık eklediğini yazdı.

Güney Kıbrıs’ın iki yıl önce Nisan ayında Birleşmiş Milletler öncülüğünde adada yapılan referandumu reddettiğini aktaran Independent, Kıbrıs’lı Türklerin referanduma evet dediğini de hatırlattı.