‘Türkiye uluslararası sermayenin ilgi odağı oldu’

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin son yıllarda uluslararası sermayenin ilgi odağı haline geldiğini belirterek, Dubai Yatırım Grubu'nun, liman işletme, ticaret imalat sanayi, gayrimenkul ve finans sektörüyle ilgilendiğini söyledi.

Kabulde, mensuplarına açıklama yapan Bakan Tüzmen, Dubaili yatırımcıların yatırım imkanları hakkında temas ve incelemelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldiğini kaydetti.

Tüzmen, Holdingin finansal yatırımlarını yönetmek üzere kurduğu sözkonusu Dubai Grubu’nun finans, sanayi, telekomünikasyon ve turizm sektörlerine yoğunlaştığını kaydetti. Tüzmen, Dubai Grubu’nun son yıllarda uluslar arası sermayenin ilgi odağı haline gelen ülkemizde de ağırlıklı olarak bu sektörlerde yatırım faaliyetlerine girmeyi planladığını vurguladı.

Dubai Yatırım Grubu CEO’su Ba’lawy ve beraberindeki heyet, Türkiye’de bulunacağı süre içerisinde Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan, Devlet Bakanı Sayın Ali Babacan, Özelleştirme İdaresi, BDDK ve TMSF Başkanları tarafından kabul edileceğine işaret eden Tüzmen, Türkiye’nin son yıllarda uluslararası sermayenin en çok ilgisini çeken yeni bir yatırım cazibe merkezi olarak önplana çıkmaya başladığını kaydetti. Tüzmen, Dubaili yatırımcıların ağırlıklı olarak liman işletme, ticaret imalat sanayi, gayrimenkul ve finans sektörüyle ilgilendiğini işarat ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Son üç yılda ülkemizde yabancı sermayeli 5 bin 600 yeni şirket faaliyete geçmiştir. Bu rakam, 2002 yılından itibaren geriye dönük 50 senede kurulan şirket toplamından daha fazla şirketin son üç yılda kurulduğunu göstermektedir. Ülkemize geçtiğimiz yıl 9.7 milyar dolar tutarında doğrudan yabancı sermaye girişi gerçekleşmiştir. Bu rakam son yirmi yılda ortalama bir milyar dolar/yılın altında idi. Bu noktaya, Hükümetimizin son üç yılda uyguladığı ekonomik politikalar sayesinde sağlanan makroekonomik istikrar ve yüksek büyümeyle gelinmiştir. Ekonomik istikrarın sağlanmasındaki en temel gösterge enflasyonun tüketici fiyatları ve üretici fiyatlarında yüzde 7.5 ve yüzde 3’ler seviyesine inmesidir. Ekonomik büyümede kaydedilen gelişmeler de dikkat çekicidir. Türk ekonomisi son 3 yılda kaydettiği ortalama yüzde 8 büyümeyle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi olmuştur.”

Dubai Yatırım Grubu CEO’su Soud Ba’lawy ise açıklama yapmadı ve soru sorulmasına imkan vermedi.