Türkiye uzlaşıyla kurtulur

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, Türkiye'nin içine düşürüldüğü durumdan uzlaşı ve birbirini anlama kültürüyle kurtulacağını söyledi.

Türkiye’nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu, ülkede 12 milyon işsiz bulunduğunu anlatan Sezer, “Borç artıyor, bir taraftan işsizlik de artıyor. Böyle bir çelişki dünyanın hiçbir ülkesinde görülmez” dedi.

Bütün olumsuzluklara rağmen ülkenin içine düşürüldüğü durumdan uzlaşı ile kurtulabileceğinin altını çizen Sezer, şöyle konuştu: “Hatırlayacaksınız, partinin genel başkanı seçildiğim günün ertesinde; uzlaşıdan ve birbirini anlama kültürünün yerleşmesinden yana olduğumu ve o yönde çalışacağımı söylemiştim. Son 3 – 4 aydır bu konudaki mesajlarımı daha çok veriyorum. Bugün Türkiye’nin içine düşürüldüğü durumdan kurtulabilmesi için toplumsal ve siyasal kesimler arasında uzlaşı kültürünün mutlaka yerleştirilmesi gerekiyor. Geçmişte de uzlaşının öncüsü olduk bundan sonra da uzlaşının öncüsü olacağız. Çünkü Türkiye’ni sorunları dünden çok ağır. O nedenle uzlaşıya ihtiyacımız var.”

“ECEVİT İÇİN KRİTİK SÜREÇ DEVAM EDİYOR; AMA KIPIRTILAR DA ARTTI”

DSP Genel Başkanı Sezer, DSP’nin kurucusu ve eski Başbakan Bülent Ecevit’in geçirdiği ciddi ameliyattan sonraki kritik sürecin devam ettiğini; ancak küçük küçük kıpırtıların da arttığını belirtti. Sezer, “Bu da bize umut veriyor. Kolunda, gözünde, ağzında ve yutkunmada kıpırtılar gösteriyor” dedi.

“ECEVİT’İN HASTA FOTOĞRAFININ YAYINLANMASINI ETİK BULMADIM; BEN OLSAM YAYINLAMAZDIM”

Bir gazetecinin, “Ecevit’in hasta fotoğrafının gazetelerde yayınlanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusunu Sezer, “Açıkçası bunu çok etik bulmadım. Ama onları yayınlayanlar da gazetecilik yaptı. Bir şey demeye hakkım yok diye düşünüyorum. Ama ben olsaydım yayınlamazdım. Üstelik normal yollardan değil gizlice elde edilmiş bir fotoğraftı.” şeklinde cevaplandırdı.