‘Türkiye ve ABD dost ve müttefik ülkeler’

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman, son zamanlarda aralarında bazı zor zamanlar geçse de, Türkiye ve ABD'nin uzun geçmişi olan büyük birer müttefik ve dost olduklarını söyledi.

The Washington Institute for Near Eastern Policy adlı düşünce kuruluşunun geleneksel ”Turgut Özal” oturumunda konuşan Eric Edelman, NATO şemsiyesinde Kore, Kosova ve Afganistan gibi yerlerde işbirliği yapan Türkiye ve ABD’nin demokrasi ve özgürlüğü geliştirmek ve küresel terörizmle savaşmak için gelecekte de beraber çalışmaya devam edeceğini belirtti.
2003-2005 tarihleri arasında Türkiye’de ABD büyükelçiliği görevinde bulunmuş olan Edelman, Atatürk, İsmet İnönü, Turgut Özal gibi liderlerin kriz dönemlerinde ülkelerini ileriye doğru götürmeyi başardığını söyleyerek, Türkiye’de böyle güçlü liderlerin bulunmasına ülkesinin ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Avrupa müzakere sürecinde ilk başlığın sonlandırılmasının olumlu bir gelişme olduğunu söyleyen Edelman, Türkiye’yi destelemeye kararlı oldukları ve Türkiye’nin önüne çıkan engelleri aşacağına inandığını belirtti.

Türkiye ile ortak değerler ve çıkarları bulunan ABD’nin tutarlı ve kararlı şekilde Türkiye’nin AB sürecini desteklediğini ifade eden Edelman, ilişkilerin fırtınalı bir dönemden sonra düzelmeye başladığını söyledi.

—Edelman: “Turgut Özal demokratik, vizyon sahibi gerçek bir Amerikan dostuydu”—

Edelman, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın “vizyon sahibi, demokrat, dindar, gerçekçi ve yaratıcı düşünen” bir gerçek lider olduğunu ifade ederek, Özal’ın Türkiye’yi dünyaya açtığını söyledi. Özal’ı “Amerika’nın gerçek dostu,” diye nitelendiren Edelman, Özal’ın gerçekleştirdiği başarılarda modern Türkiye’nin kurucusu Atatürk ve onun takipçisi İsmet İnönü’nün katkısı olduğunu söyledi. Eski büyükelçi, Atatürk’ün Türkiye’nin yüzünü batıya çevirerek, laik ve demokratik bir Türkiye ortaya çıkardığını dile getirdi.

—Türkiye’nin Irak’a desteği çok önemli—

Irak’ta doğan demokrasinin uluslararası desteğe çok ihtiyacı olduğunu ifade eden Edelman, güvenliğin, barışın sağlandığı ve terörizmden kurtarılmış bir Irak’ın ortaya konmasında, Türkiye gibi demokratik müttefiklerin desteğinin çok hayati olduğunun altını çizdi. İstikrarsız bir Irak’ın güvenlik yansımalarını en iyi Türkiye bileceğini söyleyen eski büyükelçi, Irak’ın kuzeyinin PKK teröristlerine üs sağladığını hatırlattı. PKK ile mücadelede Amerika’nın Türkiye’nin yanında olduğu belirten Edelman, uluslararası terörle mücadelede PKK terörünün göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

—İran’ın nükleer programı başağrıtıcı—

İran’ın nükleer programına da değinen Edelman, bu konunun baş ağrıtıcı olduğunu söyleyerek, nükleer İran’ın yanında bulunan Türkiye’ye, İsrail’e, Ortadoğu’ya ve dünya barışına tehdit oluşturacağını iddia etti. Türkiye’nin İran konusunda ABD tarafında bulunmasını isteyen Edelman, ABD hükümetinin bu konunun diplomatik yollarla çözülmesini istediğini belirtti.