Türkiye ve İran’ın arası neden açıldı?

İstanbul’da önceki hafta gerçekleştirilen ve Irak’taki Sünni grupların katıldığı tartışmalı konferans, İran ile Türkiye’nin arasını açtı.

Aynı kaynaklar Ankara’dan “Biz de basından öğrendik” yanıtını aldıklarını söylerken, “Bu nasıl olur, biz bile günler öncesinden duyduk” görüşünü aktardılar.

İstanbul’da, 13-14 Aralık’ta yapılan ve Iraklı Sünni grupları biraraya getiren toplantı İran’da büyük rahatsızlık yarattı. ANKA’nın edindiği bilgilere göre İran tarafında en büyük rahatsızlık, İstanbul toplantısına radikal bazı Sünni Arap grupların da katılmış olması ve burada İran’a ve Şiilere karşı bir blok oluşturma ve mücadele etme çağrısının yapılması.

İranlı diplomatik kaynaklar, Başbakan Erdogan’ın “tek kalemden çıkmış gibi ortak görüşlere sahibiz” dediği Tahran gezisinden kısa bir süre sonra böyle bir toplantının gerçekleşmiş olmasının kendilerinde büyük bir hayal kırıklığı yarattığını ifade ediyorlar.

İran ile Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğü ve birliğinin korunması, Sünni ve Şiiler arasında uzlaşmanın sağlanması konularında bugüne kadar ortak bir anlayışa sahip olduğunu ifade eden İranlı kaynaklara göre, İstanbul’daki toplantı ise ciddi soru işareti yaratmış durumda. Tepkilerini Dışişleri ile gerçekleştirilen üst düzey temaslarla Türk tarafına ilettiklerini söyleyen İranlı yetkililer, Ankara’dan “Biz de basından öğrendik. Bu bir sivil toplum girişimidir” yanıtını aldıklarını açıkladılar. Aynı yetkililer, “Nasıl olur biz bile günler öncesinde duyduk” dediler. Bu konuda Türk tarafından daha fazla açıklık beklediklerini ifade eden İranlı kaynaklar, Irak’ın istikrar ve huzura kavuşması konusunda İran’ın Türkiye ile işbirliğinin büyük önem taşıdığının altını çiziyorlar. Tahran, geçen hafta Türk hükümetinden kaygılarını giderecek bir adım beklerken, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Cuma günü yaptığı açıklamada Türkiye’nin açık bir toplum olduğunu, “İran, Ürdün, Suudi Arabistan” gibi bir ülke olmadığı söylemesi ve toplantıda alınan kararları eleştirmemesi İran’ın rahatsızlığını daha da artırdı.

Bir İngiliz yetkili ise toplantı ile ilgili görüşlerini şöyle aktardı:

“Türkiye’nin Irak’ta istikrarın sağlanmasına dönük çabalarını takdir ile karşılıyoruz. Türkiye’nin bu çerçevede görüşmediğimiz ve yakınlık içersinde olmadığımız bazı gruplarla istikrarın sağlanmasına dönük iletişim içersinde olması olumlu.”