Türkiye ve Suriye turizmi Adana’da buluşuyor

7-8 Nisan tarihleri arasında Adana'da düzenlenecek olan "Türkiye-Suriye 3. Bölgesel Turizm Toplantısı" ile ilgili hazırlıklar tamamlandı.

Türkiye ile Suriye arasındaki bölgesel turizm hareketlerine ivme kazandırma amacıyla Adana Valiliği ve Adana Ticaret Odası öncülüğünde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve TURSAB organizasyonunda 7-8 Nisan tarihleri arasında Adana’da düzenlenecek olan “Türkiye-Suriye 3. Bölgesel Turizm Toplantısı” ile ilgili hazırlıklar tamamlandı.
Birincisi Mersin’de, ikincisi Suriye’nin Halep kentinde gerçekleştirilen etkinliğin üçüncü aşaması olan “Türkiye-Suriye Bölgesel Turizm Toplantısı” 7 Nisan Cuma günü saat 14.00’te Hiltonsa’da başlayacak. Toplantı, “Bölgesel ve yerel turizm odaklı planlı turizm hareketinin başlatılmasını, bölge turizm imkanlarının en iyi şekilde pazarlanarak marka haline getirilmesini, Türkiye ve Suriye’nin uluslararası turizm bölgeleri ile rekabet edebilme gücünün geliştirilmesini, her iki ülkede yeni turizm tesisleri kurulmasını ve istihdamın artırılmasını, Suriye ile turizm alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi için mevcut sorunların tespiti ve çözüm yollarının araştırılmasını, Türk turizm acentelerinin Suriye’deki faaliyetlerinin artırılmasını, Suriyeli turizm acentelerinin eğitimi ve her iki ülkenin turizm gelirlerinin artırılmasını” amaçlıyor.

Açılış konuşmalarını Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Suriye Turizm Bakanı Dr. Saadallah Aga Al Kalaa, Adana Valisi Cahit Kıraç, Halep Valisi Tamer Elhecco, Halep Başkonsolosu Ali Kemal Aydın, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aytaç Durak, TUROFED Başkanı Ahmet Barut, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Suriye Oda Başkanı Salih Mella ve Adana Ticaret Odası Başkanı Şaban Baş’ın yapacakları toplantıya, Türkiye’den; çevre illerin valileri, belediye başkanları, ticaret ve sanayi odalarının temsilcileri; Suriye’den ise aralarında Turizm Bakanlığı yetkililerinin de bulunduğu, valiler, ticaret ve sanayi odaları yetkilileri ile iki ülkenin turizm sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katılacak.

Toplantının ilk günündeki açılış konuşmalarının ardından, Suriye, Türkiye, bölge ve Adana’nın turizm ve kültür zenginliklerinin anlatılacağı sunumlar gerçekleştirilecek. Sektörel toplantılar, değerlendirmeler ve ikili görüşmelerin ardından saat 18.30’da Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve Suriye Turizm Bakanı Dr. Saadallah Aga Al Kalaa’nın katılımlarıyla düzenlenecek basın toplantısında ortak bildiri açıklanacak. Etkinliğin ikinci gününde Suriyeli konuklara Adana’nın tarihi ve kültürel zenginliklerinin tanıtılacağı şehir turu yer alıyor.

Adana Valisi Cahit Kıraç ve ATO Başkanı Şaban Baş tarafından konuyla ilgili olarak yapılan ortak açıklamada, ilk ikisinde önemli adımlar atılan Türkiye-Suriye Bölgesel Turizm Toplantısı’nın üçüncüsünün de, iki ülke turizminde yaşanılan sorunların aşılmasına önemli katkı sağlayacağına inanıldığı belirtilerek şu görüşlere yer verildi:

“Ortak tarihi ve kültürel geçmişe sahip olan Suriye ile Türkiye bu özellikleri itibarı ile ekonomik, sosyal anlamda da birbirlerini tamamlamaktadır. Bu nedenle Suriye ile Türkiye’nin ekonomik alandaki işbirliğinin turizme yansıtılması zorunluluk göstermektedir. 3. Turizm Zirvesi’nin kentimizde yapılacak olması, Adana’nın Suriye ile Türkiye arasındaki turizm köprüsü olması yönünde atılan çok önemli bir adımdır. Adana, diğer organizasyonlarda olduğu gibi, bu önemli etkinlikten de yüzünün akıyla çıkacak, kendisini uluslararası boyutta tanıtma imkanı bulacaktır. Şimdi bizlere düşen, Çukurova’nın turizm değerlerini ön plana çıkarabilecek hayata geçirilmesini sağlamaktır. 3. Turizm Zirvesi’nde, sınır geçişlerinin kolaylaştırılması, kara, deniz ve demiryolu ulaşımını kolaylaştıracak çalışmaların yapılması, ortak turizm bürosu kurulması, karşılıklı tanıtım faaliyetlerine ağırlık verilmesi, gümrüklerin fiziki ve işlevsel kapasitelerinin artırılması, her iki ülkede turizm olanaklarının tespiti ve karşılıklı yatırım imkanlarının araştırılması konusunda görüş alışverişinde bulunulacaktır. Turizm Zirvesi’nde, öncelikle Suriye ile Çukurova arasında karşılıklı uçak ve feribot seferlerine başlanması için de çaba harcayacağız.”