Türkiye yağışlı havanın etkisi altında kalacak

Türkiye, bu geceden itibaren Balkanlar üzerinden gelen yağışlı havanın etkisine girecek. Yurdun bazı kesimlerinde kuvvetli rüzgar ile birlikte kar yağışı bekleniyor.

Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, bu gece Kıyı Ege’de başlayacak yağışlar yarın Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında devam edecek. Yağışlar Marmara ile Ege ve Akdeniz kıyılarında yağmur, yarın akşam saatlerinden itibaren Marmara’da karla karışık yağmur iç kesimlerde kar şeklinde olacak. Özellikle kar yağışlarının Marmara’nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz’de etkili olması tahmin ediliyor.

Cuma günü Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ve batı Akdeniz dışında kalan tüm bölgeler yağışlı geçecek. Yağışlar Batı Karadeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde etkili olmak üzere Doğu Akdeniz kıyılarında yağmur, Doğu Karadeniz kıyılarında karla karışık yağmur diğer kesimlerde ise kar şeklinde olacak. Rüzgar bu geceden itibaren Marmara, Ege ve Batı Karadeniz ile İç Anadolu’nun kuzeybatısında güneybatı yönlerden (lodos saatte 45-50 km. hızla) yarın öğle saatlerinden itibaren ise Marmara ve Kuzey Ege’de kuzeybatı yönlerden (karayel saatte 60-70 km hızla) kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

Cuma günü rüzgar şiddetini artırarak Karadeniz bölgesinde kuzeybatı yönlerden (karayel saatte 70-80 km. hızla) fırtına şeklinde, yurdun güney ve doğu kesimlerinde ise güneybatı yönlerden(lodos saatte 45-50 km. hızla) kuvvetli olarak esecek. Hava sıcaklığı yarın Trakya’da cuma günü iç ve batı kesimlerde hissedilir derecede olmak üzere (6-8 derece ) azalacak. Yağışlar cumartesi günü yurdun büyük bölümünde etkisini kaybederken hava sıcaklığındaki azalmaya bağlı olarak buzlanma ve don olayı görülecek. Perşembe ve Cuma günleri kuvvetli rüzgar ve fırtına nedeni ile yurdun kuzey, iç doğu kesimlerde görülecek kar yağışlarının oluşturacağı olumsuz şartlara karşı (soba zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayı) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerektiği belirtildi.