‘Türkiye yasal sorumluluklarını yerine getirmeli’

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Avusturya'nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik: "Türkiye, ek protokolle ilgili yasal sorumluluklarını yerine getirmeli"

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Avusturya’nın Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, ‘AB KKTC ile ilgili sözlerini yerine getirecek mi’ sorusuna karşılık Türkiye’nin ek protokolle ilgili yasal sorumlulukları olduğunu kaydederek, limaların Rum Kesimi’ne açılması gerektiğini söyledi.
Plassnik, Avusturya’nın Salzburg kentinde bugün başlayan AB Dışişleri Bakanları Gayr-i Resmi toplantısı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bir Türk basın mensubunun AB’nin KKTC’ye yönelik sözlerini Avusturya’nın dönem başkanlığında yerine getirip getirmeyeceği ile ilgili bir sorusu üzerine, Türkiye’nin ek protokol çerçevesindeki sorumluluklarını hatırlatmakla yetindi.

Plassnik, Ankara antlaşması gereğince Türkiye’nin limanlarını Rum gemilerine açması ve Gümrük Birliği antlaşmasının şartlarını Rum Kesimi için de uygulaması gerektiğini dile getirdi. Soruyu soran basın mensubunun AB Konseyi’nin 26 Nisan 2004’te KKTC’ye yönelik aldığı yardım kararlarının uygulanmasını sorduğunu bir kez daha hatırlatması üzerine Plassnik, “Sorunuza cevap verdim; bu iki konu birbirine bağlı” diyerek, başka bir sorunun cevabına geçti.

Plassnik, AB’nin hazmetme kapasitesi ile ilgili bir soru üzerine ise hazmetme kapasitesi konusunun sadece Türkiye için gündeme getirilmediğini kaydetti. Konunun bütün yeni üyelikler için geçerli olduğunu dile getiren Plassnik, ”AB yeni bir genişleme dalgası için kendisini hazır hissetmelidir” dedi.

Gayri resmi toplantıda, Ortadoğu Sorunu, İran’ın nükleer projesi ile ilgili gelişmeler ile Mart ayında yapılacak zirvesi hazırlıkları başta olmak üzere AB ile ilgili çeşitli konular ele alınacak. Toplantının ikinci ve son gününde ise Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Medeniyetler Diyaloğu ve Türkiye’nin bu çerçevedeki rolü hakkında bir konuşma yapacak.

Gül’ün, bugün Yunan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile bir araya gelmesi bekleniyor.