Türkiye yaslaniyor

Türkiye'de, 65 yas ve üzerinde yaklasik 4 milyon kisinin yasadigi belirtilerek, yasli nüfus oraninin ve yasli vatandaslarda hastaliklarin görülme sikliginin giderek arttigi bildirildi.

Saglik Bakanligi, Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü, Türkiye’de 65 yas üzerindeki kisilerin yüzde 89’unun kronik bir hastaligi oldugunu vurguladi. Bakanlik, bu kisilerin yüzde 35’inde 2, yüzde 23’ünde 3, yüzde 14’ünde ise 4 veya daha fazla hastaligin bir arada görüldügünü kaydetti. Açiklamada, Türkiye’de 65 yas üstü kisilerde gerçeklesen ölümlerin yüzde 43.2’sinin kalp-damar hastaliklari, yüzde 10.3’ünün kanser, yüzde 8.4’ünün ise beyin hastaliklarina bagli olduguna dikkat çekilerek, bu ölümlerin ana risk faktörlerinin, sigara ve alkol kullanimi, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yasam tarzi oldugunun alti çizildi. Açiklamada, 65 yas üzerindeki kisilerde görülen diyabet, obezite, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastaliklarinda bilinçsiz beslenmenin önemli bir risk faktörü oldugu vurgulandi.

Beyin kanamalari ve yüksek tansiyon

Saglik Bakanligi’ndan yapilan açiklamada; 65 yas üzerindeki kisilerde yogun olarak görülen, beyin kanamalari ve ölümlere yol açan yüksek tansiyondan korunmak için günlük tuz tüketiminin kisitlanmasi gerektigi vurgulanarak, sofrada yemeklere tuz eklenmemesi ve tuz ilave edilmis geleneksel besinler olan tursu ve salamuralardan uzak durulmasi önerildi. 65 yas üstü kisilerin sivi kayiplariyla bu kayiplarin yol açtigi saglik sorunlarinin diger yas grubundaki kisilere göre daha yüksek olduguna dikkat çekilen açiklamada, bu nedenle yasli bireylerin günlük sivi tüketimini artirmalari ve günde 8-10 su bardagi sivi tüketmeleri tavsiye edildi. Sigara, alkol, asiri çay ve kahve tüketiminin herkes için özellikle de yasli kisiler için saglik sorunlarina davetiye çikardigi kaydedilen açiklamada, ihlamur, taze sikilmis meyve suyu, ayran ve çorbanin yasli bireyler için uygun içecekler olduguna vurgu yapildi.