‘Türkiye yatirim için hâlâ cazip bir ülke’

FRANKFURT - Avrupa'nin finans baskenti olarak kabul edilen Frankfurt'ta bu yil sekizincisi düzenlenen Euro Finans Haftasi'na konusmaci olarak katilan Mehmet Dalman, Türkiye'nin yatirim için hâlâ ucuz ve cazip bir ülke oldugunu söyledi.

Merkezi Londra’da bulunan WMG Advisors LLP sirketinin yönetim kurulu baskanligini yürüten Dalman, Almanya’nin da yatirim açisindan ucuz ve cazip bir ülke oldugunu söyleyerek, bu durumun en az bes-on sene devam edecegini tahmin ettigini söyledi.

1997-2004 yillari arasinda Almanya’nin önde gelen özel bankalarindan Commerzbank’in üst yönetim kademesinde yer alan Dalman, Almanya’nin yatirim merkezi olarak daha cazip hale gelmesi için sosyal reformlarin ve vergi yasalarindaki düzenlemelerin vakit geçirmeden yapilmasi gerektiginin altini çizdi. Oturuma konusmaci olarak katilan Kuzey Almanya Merkez Bankasi yönetim kurulu üyesi Dr. Gunter Dunkel de Almanya’nin cazibesini arttirmanin yolunun politik iradeden geçtigini belirterek, yeni bir yaklasimin gerekli oldugunu söyledi.

Kongrenin açilis oturumunda konusan Alman Bankalar Birligi Dernegi Baskani Klaus-Peter Müller; “Yol ayrimindaki Almanya” isimli sunumunda egitim ve bilime daha çok önem verilmesi gerektigini vurguladi. Konusmasinda; kamuoyunda “zenginler vergisi” olarak taninan ve gelir düzeyi yüksek kesime getirilmesi düsünülen ek vergilerin kabul edilemez oldugunun altini çizen Müller, verginin getirilmesi durumunda bu insanlarin cezalandirilmis olacagini ileri sürdü.

Baden Würtemberg Eyaleti Merkez Bankasi Baskani Dr. Siegfried Jaschinski ise “Almanya borsalarinin gelecegi” konusundaki konusmasinda; Frankfurt Borsasi’nin basarisinin sirrini yenilikçilik ve iç büyümeyi saglamis olmasi olarak açikladi. Oturumda söz alan Alman Halk Bankalari Birligi Dernegi Baskani Dr. Christopher Pleister “Denetim ve Tarafsiz Rekabet” hakkinda yaptigi konusmasinda, Avrupa Birligi’ndeki denetim standartlarinin uyumu çalismalarinin pazardaki rekabet sartlarina zarar vermemesi gerektigini belirterek, devlet kurumlari arasindaki isbirliginin gelistirilmesinin önemini vurguladi.

18 Kasim’a kadar Frankfurt Kongre Merkezi’nde devam edecek olan Euro Finans Haftasi Avrupa finans ve sigorta sektörünün devlerini Frankfurt’ta bulusturuyor. Sektörün önde gelen isimlerinin konusmaci olarak katildigi kongrede iki yüzün üzerinde panel, sunum ve çalisma grubu toplantisi düzenlenecek. Kongreye paralel olarak düzenlenen “Avrupa Banka ve Sigortacilik Fuari”, Frankfurt Fuar Merkezi’nde 17 Kasim tarihine kadar sektör temsilcilerine ev sahipligi yapacak. Geçtigimiz sene 13 bin 500 kisinin ziyaret ettigi fuarin bu yilki organizasyonunda 200 üzerinde firma temsil ediliyor.