Türkiye’ye sığınan Suriyeli eski milletvekili: Meclis vitrinden ibaretti

Ülkedeki iç savaş yüzünden Türkiye'ye sığınan Suriyeli eski milletvekili Fevziye Saffio (55) ve avukat eşi Ahmet Churir'de (55) bir yıldır Kilis'te yaşıyor.

Ülkedeki iç savaş yüzünden Türkiye’ye sığınan Suriyeli eski milletvekili Fevziye Saffio (55) ve avukat eşi Ahmet Churir’de (55) bir yıldır Kilis’te yaşıyor. Fevziye Saffio, milletvekili olduğu ilk yıllarda göreve yeni gelen Esed’in nasıl bir canavar olduğunu anladığını belirterek emekli olduğunu anlatıyor. Suriye’de meclisin sadece vitrinden ibaret olduğunu dile getiren Saffio, “Ben milletvekilliği dönemimde yaşanan eziyetleri görüyordum. Ama bir şey yapamıyordum. Suriye’de milletvekili, meclis sadece görüntüde var. Devleti yöneten Esed ve ailesidir. ” diyor.

Suriye’deki insanların yüzde 90’ının Esed’i istemediğini dile getiren avukat Ahmet Churir ise Suriye’deki durumu şu sözlerle özetliyor: “Elinde silah olmayan masum insanları vuruyor. Bunun yanında yaklaşık 20 kez kimyasal silah kullandı. En son kullandığı kimyasal silahla da yüzlerce insanın ölmesine sebep oldu. Dera şehrindeki 10 yaşındaki çocuklar emniyete götürerek tırnakları çekilip ailelerine gönderildi.”

Kilis’te kiraladıkları 2 gözlü bir evde kalan Suriyeli Churir ailesi, bir yıldır bulundukları Türkiye’de çalışamadıkları için önce araçlarını satmış, şimdi ise Azeze’de bulunan 2 evlerini satılığa çıkarmış. Ancak evlerini alacak kimsenin olmadığını vurgulayan Churir, insanların eve değil, akan kanın son bulmasına ihtiyaç duyduğunu açıklıyor. Churir, ailesini geçindirebilmek için iş arıyor.

10 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN TIRNAKLARINI SÖKÜP AİLELERİNE GÖNDERDİLER

1998 ile 2002 yılları arasında 4 yıl milletvekilliği yapan Fevziye Saffio, Esed’in göreve gelmesinden sonra daha fazla dayanamayarak emekliliğini istemiş. Daha ilk yıllarda yaşanan eziyetlere şahit olduğunu ancak baskıcı rejim karşısında seslerini çıkaramadıklarını açıklayan Fevziye Saffio, şimdi ise özgürlük isteyen 10 yaşındaki çocukların tırnaklarının çekildiğini söylüyor. Saffio, şunları kaydediyor: “Suriye’de milletvekili, meclis sadece görüntüde var. Milletvekili bir vitrin pozisyonunda. Vatandaşlar özgür bir şekilde temsil edilemez. Milletvekilliği dönemimde farklı şeyleri çıkıp da konuşamazdık. Yoksa başınız belaya girerdi. Suriye’de 7 parti vardı, ama hiç biri de çıkıp muhalefet edemezlerdi. Devleti yöneten Esed ve ailesidir. Bütün kazançlar da Esed’in ailesine gidiyor. 1980’lerde Hafız Esed, Hama’da binlerce Müslüman insanları katletti. Bugün ise 150 binden insan katledildi. 400 binden fazla insan yaralı. Dera şehrindeki 10 yaşındaki çocuklar televizyonda izledikleri haberler sonrasında okul çıkışında özgürlük sesleri attıkları için Emniyete götürerek tırnakları çekilip ailelerine gönderildi.”