Türkiye Yunanistan’a iki ay süreyle elektrik enerjisi satacak

Türkiye ile Yunanistan arasında elektrik satışı protokolü imzalandı.

 İki ülke arasındaki iletim hattının tamamlanmasının ardından imzalanan protokole göre, Türkiye Yunanistan’a iki ay süreyle 137 milyon kwsaat elektrik satacak.

Türkiye’nin Yunanistan’a elektrik satışını düzenleyen protokole iki ülke enerji bakanları imza koydu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, satış işleminin takas yoluyla gerçekleşeceğini açıkladı.

Protokole göre, Yunanistan, yaz aylarında artan tüketimi karşılamak amacıyla Türkiye’den 137 milyon kwsaat elektrik enerjisi alacak. Buna karşılık Türkiye de ihtiyaç doğması halinde Yunanistan’dan elektrik alacak.

Türkiye, elektrik satışında Hamitabat Santrali’ni kullanacak. İki bakan, Türkiye Yunanistan arasındaki doğalgaz boru hattının da ağustos ayında açılacağını vurguladı.

“Türkiye’nin talebi hem transit hem de ticarettir”

Bakan Güler Türkiye’nin İran ile imzaladığı doğalgaz anlaşmasıyla ilgili gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Güler, Türkiye’nin sadece transit ülke olmayacağını aynı zamanda gaz satışı da yapacağını belirtti.

Bakan Güler, İran’la yapılacak müzakerelerde, mevcut gaz anlaşmaları ile fiyat indiriminin de görüşülmesini planladıklarını açıkladı.

Türkiye ve İran arasında, Ankara’da 13 Temmuz gecesi geç saatlerde enerji konusunda bir mutabakat zaptı imzalanmıştı. Mutabakat zaptı ile, İran gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması için önemli bir adım atıldığı bildirilmişti.

ABD, Türkiye ve İran arasında varılan doğalgaz anlaşmasına tepki göstermişti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, ”İran’ın petrol ve gaz sektörüne yatırım için zamanın uygun olmadığını düşünüyoruz” demişti.