Türkiye zor zamanda yine Pakistan’ın yanında

Pakistan, siyasi gerilimde onlarca insan hayatını kaybederken, yardıma ilk koşan yine Türkiye oldu.

8 Ekim 2005’te tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşadı. 7,6 büyüklüğündeki depremde 87 bin kişi hayatını kaybederken, 3 milyona yakın insan evsiz kaldı.

Ancak Pakistan, felaketin üzerinden saatler geçmeden dost bir ülkeyi yanında buldu. Türkiye, TIR’lar dolusu gıda, giyecek, battaniye gönderdi. Yıkılan bölgelerde çadırkentler, okullar, hastaneler kurdu. 60. bağımsızlık yılını kutlayan Pakistan, şimdi önemli bir krizle daha karşı karşıya. Siyasi gerilimde onlarca insan hayatını kaybederken, kardeş ülkenin yardımına ilk koşan yine Türkiye oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, zor bir süreçten geçen Pakistan’a giderek, iktidar ve muhalefet liderleriyle görüştü. Taraflara önemli telkin ve uyarılarda bulundu; Pakistan halkına da ‘her zaman yanınızdayız’ mesajı verdi.

Müşerref’e demokrasi, muhalefete birlik telkini

Siyasi çalkantıların yaşandığı Pakistan’a kritik bir ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, muhalefet liderleri Benazir Butto, Navaz Şerif ve İmran Han ile görüştü. Müşerref’le görüşmesinde demokrasinin hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Gül, muhalefete ise “Türkiye de geçmişte buna benzer zor zamanlar yaşadı. Önemli olan birlik olabilmek. Yapıcı yaklaşım sergilemek.” mesajı verdi. “Pakistan’ın karşı karşıya bulunduğu zorluklara rağmen demokrasiye sarsıntısız geçiş kararlılığını saygıyla karşılıyoruz.” diyen Cumhurbaşkanı, tüm tarafları ülkenin geleceğine odaklanmaya çağırdı. Gül ile görüşmesinden memnun ayrıldığını belirten Pakistan Halk Partisi Genel Başkanı ve eski başbakan Benazir Butto, görüşmeyi, diğer muhalefet liderleriyle değerlendireceğini kaydetti. Tehrik-i İnsaf Partisi Genel Başkanı İmran Han ise partisinin seçimi boykot edeceğini, Gül’e de bu kararın gerekçelerini anlattığını kaydetti. Gül’ün Navaz Şerif ile yaptığı görüşme öncesi, Şerif’in 8 Ocak’ta yapılacak seçimler için yaptığı adaylık başvurusunun reddedildiği açıklandı.

Abdullah Gül, Pakistan’a ziyaretinin ikinci gününde, Müşerref tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşılandı. Görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen lider, açık mesajlar vedi. Konuşmasına Türkçe “Hoş geldiniz.” diyerek başlayan Müşerref, Gül’ün ziyaretini kendisi ve Pakistan halkı için “eşsiz onur ve ayrıcalık” olarak niteledi. Gül’e, Pakistan’ın içinde bulunduğu kriz dönemiyle ilgili bilgi verdiğini belirten Müşerref, bu durumun altındaki nedenleri de aktardığını kaydetti. Pakistan’ın demokratik bir geçiş sürecinde olduğunu belirten Müşerref, bu sürecin gelecekte Pakistan’ın gelişimini ve kalkınmasını destekleyeceğini dile getirdi. Gül ile görüşmeleri sırasında terörle mücadelenin önemine de değindiklerini anlatan Pakistan lideri, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin, henüz diplomatik ve sosyal ilişkiler düzeyinde olmadığını dile getirerek, bu konuda adım atılması gerektiğini vurguladı. Müşerref, Keşmir meselesinde, eğitim alanında ve 2005’teki deprem sonrasında yapılan yardımlar için Türkiye’ye teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Gül ise iki ülke arasındaki köklü ilişkilere değinerek, Müşerref’i cumhurbaşkanlığı görevini ikinci dönem için ve sivil olarak üstlenmesinden dolayı kutladı. Gül, Pakistan liderinin yapıcı görüş ve düşüncelerinin sadece ikili ilişkiler açısından değil, bölgesel barış ve refah açısından da yararlı olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı, her iki ülkenin üyesi oldukları uluslararası örgütlerde yoğun işbirliği içinde bulunduğunu vurguladı. Gül, Pakistan’ın terörizm ve aşırıcılıkla mücadelede kararlı bir tutum gösterdiğini belirterek, Türkiye’nin her zaman Pakistan’ın yanında olacağını söyledi. “İşleyen demokratik kurumlar terörle mücadelesinde Pakistan’ın elini güçlendirecektir. Pakistan’ın karşı karşıya bulunduğu zorluklara rağmen demokrasiye sarsıntısız geçiş kararlılığını saygıyla karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı. Gül, Türkiye’nin Pakistan’a atfettiği önemin çıkar hesaplarından değil, tamamen kalbi kardeşlik duygularından kaynaklandığını da dile getirdi.

Butto: Görüşmeden memnunum

Pakistan’ın kritik bir dönemden geçtiğini belirterek, “Bu coğrafyayı kapsayan bölgesel resme baktığımızda, Pakistan’ın, geleceğine odaklanması gerekiyor.” diyen Abdullah Gül, demokrasinin varlığının devletlerin sürdürülebilirliği açısından da önemli olduğunu vurguladı. “Eğer bir ülkenin güçlü bir ordusu ve demokrasisi varsa ekonomik gelişme de bunlarla birlikte gelir. Karar vericilerin Pakistan’ın geleceğine odaklanması gerekiyor. Pakistan’ın iç işlerine müdahale etmek istemem ama bir dost olarak büyük resme odaklanıyoruz.” dedi. Gül, Serena Otel’de dün Benazir Butto , Tehrik-i İnsaf Partisi Genel Başkanı İmran Han ve Pakistan Müslüman Ligi lideri eski Başbakan Navaz Şerif ile görüştü. Gül’e, kendisinin ve partisinin deneyimlerini sorduğunu aktaran Butto, görüşmeyi, diğer muhalefet liderleriyle değerlendireceğini kaydetti. Butto’nun ardından Gül ile bir araya gelen İmran Han da partisinin seçimi boykot etmesinin gerekçelerini anlattığını kaydetti. Gül’ün, ülkenin geneline ilişkin görüşlerini aktardığını anlatan Navaz Şerif ise “Gül’ü pozitif buldum. Türkiye zaten geçmişten bu yana Pakistan’a karşı her zaman pozitif.” dedi. Gül, İslami partiler koalisyonunun lideri Gazi Hüseyin Ahmed ve İslami kanattan Şucat Hüseyin ile de görüştü.