Türkiye’de 15 milyon insan hipertansiyon hastası

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi OMÜ tarafından vatandaşlara Hemodiyaliz ve Onkoloji Merkezi'nde hipertansiyon konusunda seminer verildi.

Hipertansiyonun daha çok kadınlarda daha fazla görüldüğüne dikkat çeken Akpolat, Hipertansiyon hastalığının önlenmesi amacıyla vatandaşları bilgilendirmeye çalıştıklarını kaydetti. Akpolat konuyla ilgili şunları söyledi; “Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişide hipertansiyon hastalığı var. Ve bu sayı her geçen gün giderek artmaktadır. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen hastalığın nedeni ise teşhis sırasında belirlenemiyor. Halk tarafından pek bilinen bir hastalık da değil. Ancak hipertansiyon hastalığı insan sağlığını çok yönlü olarak etkileyebilen bir hastalıktır.” dedi.

Hastalığın tedavisinde kan basıncının sürekli sabit tutulmasının önemli olduğunu ve yaşa bağlı olarak kan basıncının arttığını anlatan Akpolat, hastaların yüzde 8’inin kan basıncını kontrol altında tuttuğunu, yüzde 60’ın ise kendisinde hipertansiyon varlığının farkında olmadığına dikkat çekti. Prof. Dr. Tekin Akpolat, hipertansiyonun yüzde 35’lik oranla en çok Karadeniz’de, ardından İç Anadolu ve Marmara Bölgeleri’nde görüldüğünü de sözlerine ekledi