‘Türkiye’de 7 milyon kişi devamlı ‘ağrı’ çekiyor’

Klinik Farmakoloji Derneği Prof. Dr. Cankat Tulunay, Türkiye'de 7 milyon kişinin devamlı ağrı çektiğini söyledi.

Yaptığımız araştırmada Güneydoğu illerinde kırmızı biberin fazla tüketilmesi bütün ağrılara iyi geliyor." dedi.

Türkiye'nin 'ağrısı' Diyarbakır'da masaya yatırıldı. Ağrı ve ağrı kesici ilaçların uzmanları Diyarbakır'da bir araya geldi. Ağrı ve tedavisi konusunda halkı bilinçlendirme amacıyla Klinik Farmakoloji Derneği ve Türkiye Baş Ağrısı Derneği Diyarbakır Class Otel'de bilgilendirme toplantısı yaptı.

Ağrı konusunda halkı bilgilendirme toplantılarının, sağlıklı bir gelecek için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Tulunay, ağrıya karşı bilinçli bir yaklaşımın Türkiye'ye çok büyük kazanımlar sağlayacağını söyledi. Tulunay, kronik ağrılar yüzünden de çok sayıda boşanmanın yaşandığını vurguladı.

Tanısı konulmayan ağrının tedavi edilemeyeceğini, bunun da gerek insan hayatında gerekse de Türkiye ekonomisine ciddi olumsuz etkilerinin olacağını anlatan Tulunay, "Maalesef Türkiye'de birçok kişi ağrılarıyla birlikte ıstırap içinde yaşıyor. Bu nedenle çocukların okula, yetişkinlerin işe gidemediği oluyor. Ağrıları gidermek için kullanılan yanlış ilaçlar hem can kaybına hem de ciddi miktarda ekonomik kayıplara neden oluyor." dedi.

Gelişmiş ülkeler bütün bunların önüne geçebilmek için ağrı haritasını çıkarmış olduğunu anlatan Tulunay, ağrının yaşanılan coğrafyaya, genetik özelliklere, beslenme alışkanlıklarına, doğa şartlarına göre daha birçok faktörden etkilendiğinin altını çizdi.

"Türkiye'de yaşanan ağrıların yüzde 30'u oranında düşürürsek bile insanlar çok mutlu bir yaşam sürecek. Bunun için de öncelikle ağrı ve ağrı kesiciler hakkında bilinçlenmemiz gerekiyor." diyen Tulunay, ağrıların önüne nasıl geçeceğini ve nasıl tedavi etmeleri gerektiği üzerinde durdu.

Bilgi eksikliğinden dolayı Türkiye'de ağrı kesici kullanımında yanlışlıklar yapıldığına değinen Tulunay, şöyle devam etti: "Fiyatı daha pahalı olan ağrı kesicilerin daha etkili olduğu yönünde genel bir kanı var. Bu kanı sonucunda çok ciddi ekonomik kayıplar ve sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Uzun yıllardır kullanılan ve fiyatı düşük ağrı kesiciler, en az pahalı olanlar kadar etkili olmakla beraber uzun yıllardır kullanımlarına bağlı olarak güvenirlikleri de kanıtlanmış. Akılcı ağrı kesici kullanımı ile birçok sağlık sorununu ortadan kalkabileceği gibi ekonomik kayıpların da önüne geçilebilir"