‘Türkiye’de AB’ye üyelik konusundaki kuşkular artıyor’

Avusturya Büyükelçi Yenel: “Türkiye'de AB'ye üyelik konusundaki kuşkular artıyor”

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Lansky, Ganzger & Partner adındaki avukatlık bürosu ile Viyana’daki Ulusal eğitim evi Urania’nın birlikte organize ettiği ‘Türkiye-Avrupa: Gelişen İşbirliğin Görünümü’ başlıklı panelde konuşan Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Selim Yenel, Türkiye’de Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik konusunda kuşkuların arttığını söyledi.
AB’ye katılımdan yana olan Türk halkının yüzde 75’inin Türkiye’nin AB’ye girmeyi hiç bir zaman başaramayacağı kanısında olduğunu ifade eden Büyükelçi Selim Yenel, buna sebep olarak da, “AB vatandaşlarının büyük bir kısmının Türkiye’nin katılımına şüpheli bakması ve Avrupa’nın sınırlarının tartışılmasını” gösteriyor.

Halk oylamalarının olumlu sonuç vermesi şartıyla, katılımın on-onbeş yıla kadar gerçekleşebileceğini söyleyen Büyükelçi Yenel, Türkiye’nin halkı bilgilendirerek, ülkede AB konusunda hâkim olan havayı düzeltmek istediğini söyledi.

Aynı panelde konuşan ekonomi temsilcileri, Avusturya’nın Türkiye’deki pazarı uzun süre ihmal ettiğinden yakındı. Avusturya’nın uyuduğunu söyleyen Deniz Bank AG Viyana Genel Müdürü İsmail Ergener, Türkiye hakkında olumsuz propaganda yapılmasının da bunda payı olduğunu vurguladı.

Margaretha Kopeinig imzalı Kurier gazetesinin haberine göre Ekonomi Odası’ndan Franz Rössler de, Avusturya’nın ‘Türk pazarının fırsat ve özelliklerinin hala farkında olmadığı’ görüşünde. Rössler, Türkiye’nin yüzde beşlik bir ekonomik büyüme ve genç bir nüfus ile hizmet ve tüketim malları açısından umut verici bir pazar olduğunu ifade etti.

Katılımcılar arasında geçtiğimiz haftalarda Nabucco doğalgaz boru hattı projesi (beş milyar Euro’luk bir yatırım) ve Petrol Ofisi’nin hisselerinin yüzde 34’ünü alan Avusturya petrol şirketi OMV Müdürü Otto Musilek de bulundu. Büyükelçi Yenel, Nabucco projesi için OMV’ye siyasi destek vaadinde bulundu.