Türkiye’de gerçek gündem hep gizleniyor

Sürekli bir gerilim ortamı oluşturuluyor ve bu meseleler de tartışmanın ötesinde bir çözüme kavuşturulamıyor''

Darbe planları ve EMASYA Protokolü ile ilgili açıklamalar yapan Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ”Bir daha darbe olmaması için hukuki düzenlemenin yapılması gerekiyor” dedi.

İl Genel Kongresi için Bolu’ya gelen Kurtulmuş, kongre öncesi düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.

Darbe planları ve EMASYA Protokolü ile ilgili açıklamalar yapan Kurtulmuş, Türkiye’de bir daha darbe yapılmaması için bütün hukuki düzenlemelerin yapılması gerektiğini dile getirdi.

”Türkiye’nin çok ciddi sıkıntılarının, sorunlarının olduğu bir dönemdeyiz” diyen Numan Kurtulmuş, ”Türkiye çok uzun dönemdir siyasette yeni konular gündeme getirerek sürekli kavgalar, çatışmalar ve kamplaşmalar üzerinden siyaset geliştirerek, halkın gerçek gündeminin gizlendiği bir ülke haline getirilmiştir. Ergenekon tartışmaları, ıslak imza, kuru imza tartışmaları, kozmik oda ve en son balyoz darbe planları ile ilgili Türkiye’de sürekli bir gerilim ortamı oluşturuluyor ve bu meseleler de tartışmanın ötesinde bir çözüme kavuşturulamıyor” diye konuştu.

Siyasetin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, ”Türkiye’de bir daha darbelerin olmayacağı, darbelerin olmasını engelleyecek siyasi ve hukuki düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.

Türkiye’nin büyük çoğunluğunun Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yeni bir anayasa yapma görevini verdiğini bildiren Saadet Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş, şunları kaydetti:

”Dolayısıyla çağdaş ve katılımcı yeni bir anayasa yapımından iktidar partisi ve parlamento kaçamaz. Bu toplumsal bir görevdir. Türkiye siyasetinin, darbecilerin üzerine gidebileceği bir siyasal ikilimin oluşturulması gerekiyor. Bunun yanında EMASYA Protokolü’nün öncelikli bir şekilde, daha fazla söz söylemeden derhal iptal edilmesi gerekiyor. EMASYA Protokolü 28 Şubat’ın karanlık dönemin Batı Çalışma Grubu’nu resmileştirmeye çalışan bir protokol. Derhal EMASYA Protokolü’nün hemen yarın sabah iki taraflı olarak hem hükümet hem de Genelkurmay’ın beraber müşterek kararıyla iptal edilmesi zaruridir.”