Türkiye’de hava durumu

Orta Akdeniz'den gelen yağışlı hava ile Rusya üzerinden gelen soğuk havanın birleşmesi sonucu yurdu etkisi altına alan kar yağışı bugün de etkisini sürdürecek.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre; dün yurdu etkileyen yağışlar bugün ülkenin kuzey kesimlerinde yoğunlukla kendisini gösterecek, yağış Perşembe günü doğuya kayacak. Bugün bazı bölgelerde ve illerde hava sıcaklıklarının şöyle olması bekleniyor:

Marmara Bölgesi’nde kuvvetli şekilde poyraz etkili olacak ve kar yağışı devam edecek. Yarın ise rüzgar hafifleyecek, kar sadece İstanbul-Kocaeli ve Bursa çevrelerinde görülecek, aynı gün Trakya’da ise hava açmaya başlayacak. Perşembe günü rüzgar lodosa dönerken, Cuma günü beklenen yağmur ve lodos karları eritecek. Yarın Edirne -3, Balıkesir -2, Sakarya 4 derece olacak.

İç Anadolu Bölgesi’nin doğusunda Sivas-Kayseri ve Niğde çevrelerinde rüzgar 2 gün daha lodosdan esecek. Bölgede yer yer karla karışık yağmur görülecek. Konya 4, Eskişehir -3, Kayseri 6 derece olacak.

Ege Bölgesi’nde bugün poyraz, yarın Kuşadası-Datça boyunca karayel kuvvetli esecek. Rüzgarlar bölgede havanını hızla soğumasına yol açacak. Ege’nin iç kesimleri, Manisa çevreleri ve İzmir’in yükseklerinde kar görülecek. Perşembe gününden itibaren yağış doğuya kayacak. Denizli 8, Bodrum 12, Kütahya -3 derece olacak.

Akdeniz Bölgesi’nde, Antalya’dan itibaren Adana’ya kadar, yağmur gök gürültüsü ile birlikte kuvvetli yağacak. Güneydoğu’da lodosdan dolayı sıcaklık arttı, bölgede etkili olan yağmur bugün de devam edecek. Antalya 16, Diyarbakır 7 derece olacak.

Doğu Anadolu Bölgesi’ni etkileyen lodos karları eritecek. Doğu’da yer yer kar yağışı görülecek. Yarın kar Malatya ve Elazığ’dan itibaren yoğunluğunu artıracak ve Perşembe günü bölge genelinde yoğun olarak yağacak. Erzurum -4, Malatya 4, Van 0 derece olacak.

Karadeniz Bölgesi’nin, başta Bolu olmak üzere batısında kar yağışı görülecek. Trabzon çevrelerinde ise hava daha ılık ve Doğu Karadeniz’de yağış, Perşembe günü kuvvetlenecek. Trabzon 10, Samsun 6, Bolu 0 derece olacak.