‘Türkiye’de her 4 çocuktan biri dis hastasi’

ADANA - Adana Dis Hekimleri Odasi Baskani Asim Savas, Türkiye'de dis macunu ve firçasini tanimayan çocuklar oldugunu belirtirken, her 4 çocuktan birinin dis ve dis eti hastasi oldugunu ileri sürdü.

Gelecek nesillerin daha saglik bir toplum olmasinin agiz ve dis sagligiyla mümkün olacagini anlatan Savas, ileri derecede dis eti rahatsizligi olan anne adaylarinda düsük agirlikli bebek yapma riskinin, saglikli dis etine sahip annelere göre 8 kat kat fazla görüldügünü bildirdi.

Adana Dis Hekimleri Odasi Baskani Savas, dis ve dis eti hastaligi olan 39-69 yas grubunda kroner kalp hastaligi görülme riskinin 7 kat daha fazla oldugu, kötü agiz hijyenine sahip olan bireylerin kronik solunum sistemi hastaligina yakalanma riskinin 4-5 kat daha fazla oldugunun bilimsel olarak ispatlandigini vurguladi.

Savas, konusmasini söyle sürdürdü; “Ebeveynlere burada büyük görev düsüyor. Çocuklarini dis hekimlerine götürsünler. Bu kampanya döneminde 6-12 yas grubu çocuklara çürük önleyici ‘fisür örtücü’ de ücretsiz olarak uygulanacak. Adana’da 100 dis hekimi 10 bin çocuga bu yil agiz ve dis sagligi hizmeti verecek.”

Türk Dishekimleri Birligi ve Colgate tarafindan düzenlenen, ‘Dis Koruma Dis Koruma günleri nedeniyle Seyhan Oteli’nde basin toplantisi düzenleyen Savas ülke genelinde yaklasik 200 bin kisinin ücretsiz muayene olacagini ve yaklasik 100 bin çocugun da çürük önleyici tedaviden faydanalacagini açikladi.

26 Kasim tarihine kadar devam edecek kampanyaya katilmak isteyenler 0 800 261 64 07 nolu ücretsiz hattan bilgi alabilecek.