‘Türkiye’de kimse kimseyle kavga içinde olamaz’

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çanakkale'de bugünkü Türkiye ve dünkü Osmanlının her yerinden şehitlerin yattığını belirterek, "Türkiye'de kimse kimseyle kavga içinde olamaz, olmamalıdır" dedi.

İstanbul’da düzenlenen “1. Ortadoğu Yaşlanma Kongresi”nin kapanış konuşmasını yapmak üzere öğle saatlerinde Ankara’dan İstanbul’a gelen Süleyman Demirel, Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Demirel, 91. yıldönümü kutlanan Çanakkale Zaferi’nin Türkiye Cumhuriyeti devletinin kökü olduğunu belirterek, “Çanakkale’ye giderseniz, orada bugünkü Türkiye’nin, dünkü Osmanlı devletinin her yerinden şehit bulacaksınız. O destanı yazan insanların ruhu şadolsun. Onun ikincisi olamaz. Bütün dünyaya ibrettir. Yani kavga eder, barışı bozarsanız, başka bir ülkenin topraklarını işgale kalkansanız, yarım milyon gencecik insan hayatını feda eder. Büyük Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında ölen yabancılar için söylediği ‘anneler, çocuklarınız dost bir ülkenin sinesindedir’ sözü de sadece Atatürk tarafından söylenebilecek kadar büyüktür. Bunu ondan başka kimse söyleyemez. Bu zafer muhteşem bir olaydır, o bizim gücümüz, kudretimizdir. Aslında Türkiye Cumhuriyeti devletinin köküdür” diye konuştu.

Demirel, Çanakkale destanını birlikte yazanların özellikle doğuda Nevruz nedeniyle kavga ortamına çekilmek istenmelerinin hatırlatılması üzerine de, “Hayır, Türkiye’de kimse kimseyle kavga içerisinde olmaz, olmamalıdır da. Türkiye’nin iki tarafı birbiriyle kavga ediyor gibi bir durum olmaz. Nevruz Orta Asya’da, Kafkaslar’da ve Anadolu’nun birçok yerinde kutlanan bir olaydır. Nevruz yani yeni yıl, bahar geliyor o kutlanıyor. Bırakın kutlasın halk. Neyi istiyorsa kutlasın. Yalnız bu çeşit kutlamaları siyasi vesile sayıp, ideolojik bir takım etkiler yapmaya kalkanlar, iyi bir şey yapmıyor” açıklamasını yaptı.

“SUAKACAĞI BARAJI MUTLAKA YAPILMALI”

Süleyman Demirel, Edirne’yi sel baskınlarından kurtarmak için Bulgaristan ile ortak inşa edilecek Suakacağı Barajı’nın mutlaka yapılması gerektiğini vurguladı. Demirel konuyla ilgili şunları söyledi: “Biz 1952-58 yılları arasında Edirne’yi ta denize kadar selden kurtaracak, bütün ovaları kurtaracak sistemi yaptık. Anlaşılan sistemin bir takım yerleri de bozulmuş, tamir edilmesi lazım. Uzunca zamandır sel hadisesi olmuyordu. Ben de araştırdım belediye başkanı ve diğer idarecilerle konuştum, yalnız DSİ mensuplarıyla konuşamadım. Bazı yerlerde herhalde setlerde patlaklar var. Ama Suakacağı Barajı yapılmadan bu iş düzelmez. Bulgarlarla da onu yapmak zor birşey olmayacaktır. Bulgaristan’la ilişkilerimiz çok iyi. Çünkü, onlar bizim istediğimiz herşeyi yaptı. Biran evvel bu barajı yapmak lazım. Olan olmuş geçmiş olsun. Allah’a şükür can kaybı yok.”