‘Türkiye’de Kürt meselesi’

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde düzenlenen "Türkiye'nin Kürt Meselesi" başlıklı toplantının ikinci günü ilk oturumunda "Kimlik Hakları, Sosyal ve Kültürel Boyut" konulu panel düzenlendi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında Bilgi Üniversitesi’nin Dolapdere kampüsünde gerçekleştirilen “Sivil Demokratik Çözüm arayışları-1 Türkiye’nin Kürt meselesi” konulu toplantıya bugün devam edildi. Helsinki Yurttaşlar Derneği ve Empati grubunun ortaklaşa düzenlediği konferans, bugün düzenlenecek 4 ayrı panel ile son bulacak. Düzenlenen ilk panelde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Koç Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof.Dr. Fuat Keyman, Frouen Üniversitesi’nden Doç.Dr. Salih Akın, yazar Muhsin Kızılkaya ve sanatçı Nilüfer Akbal birer konuşma yaptı.

Osman Baydemir, Türkler ve Kürtler arasında son zamanlarda bir uzaklaşma olduğunu belirterek, bu durumun kaygı verici olduğunu dile getirdi. İki halkın birbirinden uzaklaşmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirten Baydemir, bu durumun çok kolay olmadığına dikkat çekti. İki halkın birbirine yaklaştırılmasının mutlak surette gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyen Baydemir, dün ve bugün düzenlenen toplantının bu anlamda büyük bir önem taşıdığını dile getirdi. Kürtlerden bahsetmenin bir sorun olarak ele alınmasından vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Baydemir, konunun böylesi bir ortamda akademisyenlerin katılımıyla tartışılmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Yazar Muhsin Kızılkaya da yaptığı konuşmada Türk ve Kürt kültürünün iç içe geçtiğini vurgulayarak iki halkın ayrılmasının mümkün olmadığına dikkat çekti. Kızılkaya, ancak Kürtlerin sorunlar yaşadığına işaret ederek, “Türkiye’de Kürtler herşey olabilir. Overlokçu olabiliyorlar. Ara ütücü olabiliyorlar. Remayözcü olabiliyorlar. Hatta son ütücü bile olabiliyorlar. Bir tek Kürt olamıyorlar.” şeklinde konuştu. Kızılkaya bu duruma bir televizyonda program yapan şarkıcı Yıldız Tilbe’nin Kürtçe şarkı söylemesinin ardından yöneltilen eleştirileri örnek gösterdi.