Türkiye’de metrekareye 1 çete düşüyor

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili CHP Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer, Türkiye'de son aylarda yapılan çete baskınlarına ilişkin olarak, "Türkiye'de metrekareye nerdeyse bir çete düşmeye başladı" değerlendirmesinde bulundu.

Değer, Şemdinli davasının bittiğini iddia ederek, “Biz bunu Ocak ayında söylemiştik. Bizim geçmiş aylarda söylediklerimiz ortaya çıktı. Bu durum 1 Haziran’da yapılan duruşmada kendini gösterdi. Yarın yapılacak duruşma ile birlikte dava sona erecek herhalde. Bize göre bu dava bitmiştir. Mahkeme kararını açıkladıktan sonra parti olarak biz o zaman detaylı olarak bir rapor hazırlayarak görüşlerimizi açıklayacağız” dedi.

Şemdinli ile başlayan bu süreçte AK Parti’nin çıkan çete olaylarında hep sonuna kadar gidileceğini söylemlerini ortaya attığını aktaran Değer, “Meydana gelen olaylarda derin devlet bağlantıları varsa, ucu nereye gidiyorsa, olayla ilgili adı, makamı, vasfı ne olursa olsun, ucu nereye dayanırsa dayansın biz bu işin üzerine gidecez dediler. Biz bu işin üstesinde geliriz diyerek kararlı açıklama yaptılar. Bakın gelinin süreçte ne oldu. Türkiye’de metrekareye çeteler oluşmaya başladı. Atabeyler, eryaman, sauna ve alibor çetesi. Her bir metre karede çeteler oluşmaya başladı. Her çetenin ortaya çıkmasından sonra verilen kararlı mesajlara rağmen sonuç bir şey yok. Yarın ki Şemindi davası öyle olacak.” şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin “Şemdinli davasında Genel başkanınız ile farklı mı düşünüyorsunuz” sorusuna Değer, “Hayır farklı düşünmüyorum. Genel başkanımız Şemdinli olayını ayrı değerlendirelim demişti.” şeklinde cevapladı.

‘Metrekareye 1 çete düşüyor dediniz. Genel başkanınız ise çetelerin olmadığı bunun bir komplo olduğunu düşünüyor’ bu konuda ne düşünüyorsunuz sorusuna ise Değer, “Genel başkanım öyle bir şey demedi. Deniz beyin parti grubunda çetelerle ilgili konuşmaları var. Ayrıca ben çete diyorum. Onun da çete dediğini basında çıkan haberler var. Yani öyle dedi. Böyle demedi tartışmasına girmek istemiyorum. Genel başkanımız öyle dedi. Ayrıca CHP’li milletvekili ve Merkez Yürütme Kurulu üyesi Mesut Değer olarak ben çete var diyorum. Bu da partimin genel başkanından farklı bir görüş değildir. Ayrıca ben buraya partinin görevlisi olarak geliyorum” dedi.

CHP olarak erken seçim hazırlığına girdiklerini dile getiren Değer, parti olarak çalışmalarını erken seçime göre yaptıklarını söyledi.

Değer, Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin erken seçimlerden sonra yapılması gerektiğini savundu.