‘Türkiye’de otomotiv sektörü rekorlar kiriyor’

BURSA - Ingiltere'nin Istanbul Baskonsolos Vekili Peter Cook, Türkiye'de otomotiv sektörünün bu yil rekorlar kirdigini söyledi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasi (BTSO) ile Ingiltere’nin Istanbul Baskonsoloslugu’nun isbirligiyle Bursali sanayicilerin Ingiliz otomotivcilerle bulustugu ‘Otomotiv Ticaret ve Yatirim Semineri’ düzenlendi. BTSO’da yapilan toplantinin açilis konusmasini yapan Cook, Türkiye’de otomotiv sektörünün gösterdigi gelismeye övgü yagdirdi. “Türk otomotiv sektörü rekorlar kiriyor” diyen Cook söyle devam etti, “Ingiltere’deki ihracat ve ithalat rakamlarina baktiginiz zaman Türk otomotiv sektörü açisindan ciddi rekorlar kirildigini görüyoruz. Su anda bu sektördeki is hacminin 500 milyar dolara ulastigini görüyoruz. Önümüzdeki yillar içinde de bu trendin böyle devam edecegini tahmin ediyoruz. Su an için Ingiltere’yle iliskiler açisindan Türkiye’nin en basi çeken sektörü otomotiv sektörüdür.”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Yilmaz ise, Türkiye açisindan Bursa’nin önemine vurgu yapti. Yilmaz sunlari söyledi, “Türkiye’nin AB’ye tam üye olma yolunda çok önemli adimlar attigi bir dönemde iki ülke sanayicileri arasinda otomotiv sektöründe çok önemli isbirligi firsatlari bulunabilir. Bu firsatlarin daha somut ve belirgin bir hale getirilmesi iki ülke sanayicileri arasindaki iletisimin etkin ve verimli bir sekilde gerçeklestirilmesine baglidir. Bu toplantinin bu açidan yararli olacagini düsünüyorum.”

Açilis konusmalarinin ardindan 6 Ingiliz otomotiv firmasindan olusan heyet, Bursali isadamlariyla ikili is görüsmelerinde de bulundu.