Türkiye’de şiddet atmosferi var

Uluslararası Af Örgütü, Hrant Dink'in ifade özgürlüğü konusundaki önde gelen çalışmaları dolayısıyla hedef olduğunu savundu.

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’de resmi yetkililerin muhalif seslere karşı açıklamalarının şiddete yol açan bir ortam oluşturduğunu savundu. UAÖ Gazeteci Hrant Dink’in ifade özgürlüğü konusundaki önde gelen çalışmaları dolayısıyla hedef olduğunu belirtti.

Uluslararası Af Örgütü’nden (Amnesty International) yapılan yazılı açıklamada Dink cinayeti kınandı. Dink’in Agos gazetesinin editörü olduğu ve Zaman gazetesine katkıda bulunduğu belirtilen açıklamada, “53 yaşındaki Hrant Dink, insan hakları eylemcileriyle, gazetecilerle ve siyasi yelpazenin her yerindeki aydınlarla birlikte değişik platformlarda görünen, evrensel insan haklarının tutkulu bir savunucusuydu” denildi. Dink’in Ermeni kimliği ve “1915 katliamlarının” Türk tarihindeki resmi versiyonu gibi kritik konuların açıkça tartışılmasından yana olduğunu anımsatan UAÖ, onun demokratikleşme ve insan hakları konusunda da birçok yazısı olduğunu kaydetti.

ŞİDDET ATMOSFERİ YARATILIYOR

UAÖ Avrupa ve Orta Asya Program Müdürü Nicola Duckworth, suikastle ilgili olarak “Türkiye’de hala ifade özgürlüğünü baskı altında tutan bir dizi sert yasa bulunmaktadır. Bu yasalar, hükümet yetkilileri tarafından yapılan ısrarlı resmi açıklamalar, devlet ve askeri yetkililerin kritik tartışmaları ve muhalif görüşleri kınamaları şiddet hareketlerinin ortaya çıkabileceği bir atmosfer yaratmaktadır” dedi.

Hrant Dink’in geçen yıl “Türklüğü aşağılamaktan” Ceza Yasası uyarınca aldığı cezanın ertelendiği anımsatılan açıklamada “UAÖ Türk yetkililerin her türlü hoşgörüsüzlüğü kınamaya, Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm yurttaşlarının haklarını korumaya, geliştirmeye, ve Hrant Dink cinayetini derinlemesine ve tarafsız olarak gerçekleştirmeye, bulguları kamuoyuna açıklamaya ve failleri uluslararası adil yargılama standartlarına göre yargılamaya çağırmaktadır” denildi.