Türkiye’de uyusturucuyla mücadele egitimi alan Afgan polisler Konya Emniyet Müdürü Tuzcu’yu ziyaret etti

KONYA - Türkiye'de 'kaçakçilik ve uyusturucuyla mücadele' konularinda egitim alan Afganistan emniyetinden 20 kisilik heyet, Konya Emniyet Müdürü Salih Tuzcu'yu makaminda ziyaret etti.

20 kisilik grup, Birlesmis Milletler (BM) ile ortak düzenlenen proje kapsaminda, kaçakçilik ve uyusturucuyla mücadele konularinda egitiliyor. Gruba, bu alanda kullanilan teknolojiler hakkinda bilgi verilirken, insan ve araç arama egitimi uygulaniyor.

Aralarinda 1 generalin de bulundugu heyet, Konya polisinin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak için Konya’ya geldi. Konya Emniyet Müdürlügü Kaçakçilik ve Organize Suçlarla Mücadele Sube Müdürlügü’nün çalismalarini yerinde gören heyet, Konya Emniyet Müdürü Salih Tuzcu’ya ziyarette bulundu. Heyeti karsilayan Tuzcu, Afgan meslektaslarinin tek tek elini sikti. Heyetin Türkiye’ye ve Konya’ya gelme amacini açiklayan Tuzcu, Türk polisinin uyusturucu ile mücadele konusunda Afganistan polisine seminer verdigini vurguladi. Türk polisinin uyusturucuyla mücadelede kullandigi teknikleri gören Afgan polislerin hayran kaldigini söyleyen Tuzcu, Konya polisinin kaçakçilik ve uyusturucu ile mücadele konularinda gösterdigi basarinin örnek alinabilecek nitelikte oldugunu belirtti. Emniyet Müdürü Tuzcu, Afgan heyetinin, Konya polisi tarafindan kaçakçilik ve uyusturucu ile mücadelede kullanilan teknolojik alt yapiyi görmek için Konya’ya geldigini kaydetti. Heyetin ziyaretinden duydugu memnuniyeti dile getiren Tuzcu, heyet baskani General Hayatullah Haidargan ve Albay Abdülkadir Osmani’ye kiristal vazo hediye etti.

Heyet adina konusan General Haidargan, Türkiye ile Afganistan halklari arasinda tarihten gelen derin bir yakinlik oldugunu hatirlatarak, Türk halkinin misafirperverliginden memnuniyet duyduklarini anlatti. 20 gündür Türkiye’de bulunduklarini animsatan Haidargan, bu süre zarfinda kendileriyle tek tek ilgilenen Türk polislerine tesekkür etti. Mevlana’nin kabrinin bulunmasi dolayisiyla Konya’nin kendileri için ayri bir öneme sahip oldugunu ifade eden Haidargan, Türk-Afgan kardesliginin devam etmesini diledi.