Türkiye’den Afrika’ya destek

Türkiye, Afrika kıtasında açlıkla mücadele amacıyla insani yardım girişimlerine destek sağlamak üzere, bazı ülkelere toplam 2 milyon ABD Doları tutarında yardım gönderiyor.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye’nin, Afrika’ya BM Dünya Gıda Programı kanalıyla iletilmesini kararlaştırdığı tutarın, Dünya Gıda Programının ilgili banka hesabına transfer edilmekte olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, girişim çerçevesinde Çad’a 400 bin, Sudan ve Kenya’ya 300’er bin, Tanzanya, Benin, Uganda, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Ruanda’ya 200’er bin ABD Doları tutarında yardım gönderiliyor.

Yardımların Dünya Gıda Programı aracılığıyla gıda malzemelerinden oluşturulması ve Türkiye’den geldiği vurgulanarak, önümüzdeki günlerde bu ülkelere ulaştırılmasının öngörüldüğü belirtiliyor.

Türkiye’nin, Afrika’da açlık ve yoksulluk içinde yaşayan insanların acılarının azaltılmasına yönelik çabalarını devam ettireceği bildirilen açıklamada, “Diğer taraftan, söz konusu girişimimizin, yardım imkanı olan diğer ülkeleri de daha fazla katkıda bulunmaya teşvik etmesini diliyoruz” denildi.

Açıklamada, bölgede olumsuz iklim koşulları, açlık ve kuraklık, sel felaketleri, iç savaşlar nedeniyle sosyal dengelerin bozulduğuna ve çok sayıda insanın mülteci konumuna geldiğine de dikkat çekildi.

ÖNCEKİ YARDIMLAR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye’nin, Afrika’daki kronik fakirlik, kuraklık, düşük tarımsal üretim ve yaygın AIDS hastalığının yol açtığı sosyo-ekonomik çöküntüyle mücadele edebilmek için uluslararası kuruluşlar tarafından yürütülen çalışmalara daha önce de katkıda bulunmuş olduğu hatırlatıldı.

Bu çerçevede Türkiye, Afrika’ya BM Dünya Gıda Programı kanalıyla 2005 yılında 2 milyon 300 bin ABD Doları, 2006 yılında da 1 milyon 200 bin ABD Doları nakdi insani yardımda bulundu.

Yardımlar, 23 ülkede açlık ve yoksulluk çeken insanlara ulaştırıldı.