Türkiye’den Hindistan’a petrol hattı önerisi

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Hindistan ziyareti çerçevesinde açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Ceyhan’daki petrolün İsrail üzerinden Hindistan’a ulaştırılmasına ilişkin Hindistan’a bir proje sunduklarını belirterek, enerji ihtiyacı büyük olan Hindistan’ın bu projeye olumlu baktığını söyledi.

Yeni Delhi’deki görüşmeleri sırasında Türkiye ile Hindistan’ın enerji alanında yapabileceği işbirliği konusunun da ele alındığını söyleyen Babacan, gündemlerinde bir petrol boru hattı projesi bulunduğunu ve Hindistan Dışişleri Bakanına bu konuda bir öneri sunduklarını bildirdi.
Hindistan Devlet Petrol Şirketinin Samsun-Ceyhan boru hattı projesinde yer almasının gündemde olduğunu hatırlatan Babacan, ayrıca Ceyhan ile İsrail’i birbirine bağlayacak ve denizaltından geçecek bir boru hattı projesinin de gündemde olduğunu belirtti.
Babacan, bu projenin fizibilitesinin yapılacağını, ancak bu boru hattı gerçekleşmese bile petrolün tankerlerle Akdeniz üzerinden taşınmasının da mümkün olduğunu kaydetti.

Bakan Babacan, İsrail’in Akdeniz’deki limanıyla Kızıl Deniz’deki limanı arasında zaten bir petrol hattının bulunduğunu söyleyerek, Hindistan tarafına sundukları bu son öneriye göre nereden gelirse gelsin Ceyhan’a gelen petrolün İsrail ve Kızıl Deniz üzerinden Hindistan’a ulaştırılmasının söz konusu olabileceğini bildirdi.

Babacan, bunun Hindistan için cazip bir öneri olabileceğini düşündüklerini belirterek, çünkü bunun alternatif bir enerji kaynağı olacağını, enerji kaynaklarını çeşitlendirmek açısından da Hindistan’a cazip gelebileceğini ifade etti. Hindistan ekonomisinin çok hızlı şekilde büyüdüğüne ve bu nedenle şiddetle enerji ihtiyacı bulunduğuna dikkati çeken Babacan, Hindistan’ın petrol ve doğal gaz ithal etmek zorunda olan bir ülke olarak kaynak çeşitlendirme gibi bir stratejisinin zaten mevcut olduğunu kaydetti.

Babacan, sundukları öneri çerçevesinde belki Türkiye-Hindistan ve İsrail enerji bakanlarının da bir araya gelmesinin mümkün olabileceğini söyleyerek, Hindistan tarafına gerekli olan bilgileri de verdiklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Babacan, nükleer enerji konusunda ise Hindistan’ın nükleer teknolojiye sahip bir ülke olduğunu, Türkiye’nin de yeni çıkarttığı yasayla elektrik üretiminde nükleer enerji kullanmayı amaçlayan bir ülke olduğunu söyledi. Babacan, bu nedenle nükleer enerji konusunda Türkiye ile Hindistan arasında nasıl bir işbirliği olabileceğinin ele alınacağını kaydetti.

GÖRÜŞMELER SON DERECE VERİMLİ

Babacan, Hindistan ziyaretinde görüşmelerinin son derece verimli geçtiğini söyleyerek, iki ülke ekonomik ilişkilerindeki potansiyelin çok büyük olduğuna işaret etti.

Yeni Delhi’deki temasları çerçevesinde ağırlıklı olarak siyasi konuları ele aldıklarını belirten Babacan, iki ülkenin demokrasi, çok kültürlülük, çoğulculuk ve hukukun üstünlüğü gibi pek çok ortak değeri benimsediğini kaydetti.
Hindistan’da çok sayıda din, dil, farklı kültür ve etnik yapının bir arada barış içinde yaşadığına işaret eden Babacan, Türkiye’de de aynı şekilde demokrasi alanında önemli ilerlemeler olduğunu belirtti. Babacan, bu değerlerin iki ülkeyi birbirine yaklaştıran unsurlar olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bunun yanı sıra uluslararası sorunlara bakış ve bunların çözümüyle ilgili yaklaşımlarda da Hindistan ile paralel görüşlerimiz var. Küresel terör ve aşırı uçlarla mücadelede Türkiye ve Hindistan’ın kaygıları birbirine benzer. Bu ziyaret sırasında gördük ki potansiyelleri bu kadar büyük olan iki ülkenin daha yakın olması gerekiyor. Bu yakınlıktan her iki ülke de istifade edecek ve gerek bölgelerine gerekse dünyaya bu yakınlığın olumlu etkileri olacaktır.”

TÜRKİYE’NİN PAKİSTAN İLE AFGANİSTAN ARASINDA OYNADIĞI ROL

Türkiye’nin Pakistan ile Afganistan arasındaki sorunların çözümünde oynadığı role Hindistan’ın bakışının sorulması üzerine Babacan, etrafındaki komşulara bakılacak olursa Hindistan’ın da Türkiye gibi zor bir coğrafyada bulunduğunu kaydetti.

Babacan, Hindistan’ın komşularının çoğunda ciddi sıkıntılar bulunduğunu, ancak demokrasisi ve farklı kültürlerin bir arada yaşadığı yapısıyla Hindistan’ın bu karışık bölgede istikrarı temsil ettiğini bildirdi. Bakan Babacan, Türkiye’nin de benzer şekilde bölgesindeki sıkıntılara rağmen istikrarı temsil eden bir ülke olduğuna işaret ederek, Afganistan ve Pakistan’da yaşananların gerek Türkiye gerekse Hindistan’ı yakından ilgilendirdiğini kaydetti. Türkiye’nin bu konuda özel bir pozisyonda olduğunu söyleyen ve gerek Afganistan gerekse Pakistan ile çok iyi ilişkiler içinde olduğunu belirten Babacan, bu nedenle Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’i geçmişte bir araya getirdiklerini ve böyle bir zirveyi önümüzdeki aylarda yine gerçekleştirmeyi düşündüklerini kaydetti.
Babacan, Hindistan’ın da Türkiye’nin bu rolün takdirle karşıladığını söyleyerek, iki ülkenin Afganistan ve Pakistan konusunda benzer kaygı ve amaçları paylaştığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Babacan, Hindistan halkında ve yönetiminde Türkiye’ye karşı olumlu bir bakış bulunduğunu söyleyerek, tarihten gelen bağlarla Hindistan halkının Türkiye’ye ve Türk halkına olumlu hisler beslediğini de kaydetti.
Yeni Delhi’deki temaslarını tamamlayan Babacan’ın yarın Agra’ya geçerek Tac Mahal’i ziyaret etmesi ve ardından Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.