Türkiye’den İsrail ve Filistin’e ‘itidal’ çağrısı

İsrail ve Filistin'e bir çağrı yapan Dışişleri Bakanlığı, Annapolis Konferansı ile yakalanan diyalog ortamının bozulmamasını istedi.

Türkiye, Annapolis barış sürecini başarısızlığa uğratacak tek taraflı adımlar atılmaması, Annapolis Konferansı ile oluşan olumlu iklimi bozacak ve yeni gerginliklere yol açacak davranış ve uygulamalardan kaçınılması, itidal ve teenni ile hareket edilmesi çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin, Annapolis Konferansı’nda varılan anlaşma çerçevesinde İsrailliler ile Filistinliler arasındaki barış görüşmelerinin ilk resmi oturumunun dün yapılmasını memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

Açıklamada “Bununla birlikte, müzakerelerin yedi yıllık aradan sonra tekrar başladığı ve yıllardır özlemi çekilen kalıcı barışın tesis edilmesi yolunda umut ışığının doğduğu bu dönemde meydana gelen bazı gelişmelerin kaygı yarattı” denildi.

İsrail’in Batı Şeria’da Doğu Kudüs civarında ilave yerleşimlerin iskana açılması yolundaki tek taraflı kararının ve ayrıca Gazze Şeridi’ndeki gerginliğin Annapolis barış sürecine zarar vermesinden kaygı duyulduğu belirtilen açıklamada, bu kaygıların ilgili muhataplara en üst düzeyde iletildiği belirtildi.

AB’nin de benzer açıklamalarına Türkiye’nin taraf olduğunu hatırlatılan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında “Tarafların barış sürecine zarar vermek isteyenlere herhangi bir fırsat vermemelerinin ve Annapolis’te oluşturulan ümit var siyasi ortamı muhafaza etmelerinin sürecin selameti bakımından hayati önem taşıdığına inanıyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıca, süreci akamete uğratacak tek taraflı adımlar atılmaması gerektiği belirtilerek, Annapolis Konferansı ile oluşan olumlu iklimi bozacak ve yeni gerginliklere yol açacak davranış ve uygulamalardan kaçınılması; itidal ve teenni ile hareket edilmesi çağrısında bulunuldu.

İsrail ve Filistin arasında ilk anlaşma

ABD Başkanı George Bush’un önerisiyle 26-27 Kasım tarihleri arasında ABD’nin Annapolis kentinde düzenlenen geniş katılımlı Ortadoğu konferansı, 2008 sonuna kadar İsraillilerle Filistinlilerin barış anlaşmasına varma taahhüdüyle son buldu.

Müzakereler için belirlenen takvim şöyle işleyecek:

12 Aralık 2007: İsraillilerle Filistinliler, çalışma planı hazırlanması ve müzakerelerin izlenmesi için ortaklaşa yönetilecek kılavuzluk komitesinin ilk toplantısını yapacak. Komiteye İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Filistinli başmüzakereci Ahmed Kurey başkanlık edecek.

17 Aralık 2007: Paris’te uluslararası izleme konferansı yapılacak. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner tarafından doğrulanan konferansta bağışçı ülkeler bir araya gelerek Filistin devletinin kurulması için para toplamaya çalışacak.

Rusya da, konferans düzenlemeye talip olduğunu açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İsrail-Filistin anlaşmazlığı, müzakerelerin Suriye ve Lübnan ayakları için Moskova’nın ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu duyurdu.