Türkiye’den terörist aldi mi?

Amerikan gizli servisi CIA’in ‘iskence uçaklari’nin rotasina Türkiye’nin de girdigi ortaya çikti.

Samsun’da gazetecilerin ‘CIA’in iskence uçagi’na iliskin sorularina yanit veren Yildirim, söyle dedi: “15 Kasim’da Sabiha Gökçen’e böyle bir uçak indi. Teknik inis talebi var. Yakit ikmalini yapip yoluna devam etmis. Bu gayet rutin bir seydir. Onun disinda herhangi bir bilgi yok. Birçok uçak, teknik ihtiyaç için ‘Inecegim’ diyor. Bunun kim olduguna bakma lüksümüz yok. Kaldi ki, içinde yolcusu da yok.” Yildirim aksam saatlerinde yaptigi açiklamada ise, “Uçagin CIA’e ait olup olmadigi tarafimizca bilinmemektir. Uçak sivil tescillidir. Uçus talebini yabanci havayolu sirketi Pegasus Tech adina yapmistir” dedi.

Yildirim’in bu açiklamasi aylar önce gündeme gelen “Türkiye, El Kaide süphelilerini ABD’ye teslim etti” iddiasini yeniden gündeme getirdi. Benzeri iddialar dün de konusuldu. Kimi kaynaklar, Türkiye’de tutuklu bulunan El Kaide bombacilarinin uçaga götürülerek sorgulandigini öne sürdü.

Sekiz ay önce de ayni iddia vardi

DANIMARKA Ulastirma Bakani,

7 Mart’ta Istanbul’dan gelen ‘N221SG’ kuyruk numarali uçagin daha sonra kendi ülkelerine indigini, ertesi sabah Izlanda’ya hareket ettigini ancak uçagin inis sebebi hakkinda bilgi verilmedigini açiklamisti. Ayni günlerde Isveç devlet televizyonu SVT’nin internet sitesinde yer alan bir haberde, Türkiye’nin, El Kaide militanlarini yargilamadan CIA’ya teslim ettigi ileri sürülmüstü. STV’nin iddiasi söyleydi:

“7 Mart günü, Istanbul’dan havalanan özel bir uçak Kopenhag Havalimani’na indi. Burada yaklasik 24 saat bekledikten sonra önce Izlanda’ya oradan da ABD’ye gitti. Uçakta, ABD tarafindan aranan ve Türkiye’de yakalanan bir grup terörist vardi. Bu bir CIA kargosuydu. Türkiye üzerinden Kopenhag’a, buradan da CIA tarafindan sorgulanmak üzere Izlanda üzerinden ABD’ye gönderildi.”

Basbakan Tayyip Erdogan, bu iddialari hatirlatan gazetecilere, “Nereden çikariyorsunuz?” diyerek yalanlamisti.